Home / Μπάσκετ / Ελλάδα / Συντριβή από ΤΣΣΚΑ Μόσχας για το Λαύριο

Συντριβή από ΤΣΣΚΑ Μόσχας για το Λαύριο

Πάνω από τις δυνατότητες του Λαυρίου αποδείχθηκε το φιλικό με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, από την οποία συνετρίβη 107-68 στο πλαίσιο του τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης», που διεξάγεται στην Κύπρο.

Η ομάδα του Ιτούδη ήταν κυρίαρχη σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα και δεν επέτρεψε στους παίκτες του Σερέλη να διεκδικήσουν κάτι καλό.

Πρώτος σκόρερ για τους φιναλίστ της Stoiximan Basket League ο Σμιθ, που πέτυχε 16 πόντους, ενώ ο Κάρτερ πρόσθεσε 11.

Οι Ρώσοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά και προηγήθηκαν 24-2 (!), ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά 18 πόντων (31-13).

Η πίεση των παικτών του Λαυρίου έφερε τη μείωση του σκορ (38-28 στο 16’), ωστόσο η «ομάδα του στρατού» επέστρεψε πάλι στα γνωστά της στάνταρ και έκλεισε το ημίχρονο με +25 (55-30).

Στην 3η περίοδο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο (77-42 στο 27’), αλλά η βελτίωση της άμυνας των φιναλίστ του ελληνικού πρωταθλήματος, έριξε κάπως τη διαφορά (79-50 στο 30’).

Το 4ο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, με τους προπονητές των δύο ομάδων να δοκιμάζουν σχήματα. Το τελικό 107-68 φανέρωσε την ποιοτική διαφορά που χωρίζει το Λαύριο από τους Ρώσους.

Τα δεκάλεπτα: 31-13, 55-30, 79-50, 107-68.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Λαύριο 107-68