Home / Ποδόσφαιρο / Συγκλονιστική πρόκριση για τη Γερμανία ύστερα από 18 πέναλτι

Συγκλονιστική πρόκριση για τη Γερμανία ύστερα από 18 πέναλτι

Κέρδισε με 6-5 την Ιταλία

Στα ημιτελικά του EURO 2016 προκρίθηκε η Γερμανία ύστερα από τους πλέον συγκλονιστικούς προημιτελικούς της διοργάνωσης, καθώς επιβλήθηκε στα πέναλτι με 6-5 της Ιταλίας, μετά από 18 εκτελεσμένα πέναλτι. Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 1-1. Ο Οζίλ άνοιξε το σκορ στο 65′ και στο 78′ ο Μπονούτσι με πέναλτι έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Πλέον οι Γερμανοί περιμένουν το νικητή της κυριακάτικης αναμέτρησης ανάμεσα σε Γαλλία και Ισλανδία.

Οι «σκουάντρα ατζούρι» μετά από αυτή την ήττα μένουν εκτός Euro για τρίτη φορά στα πέναλτι.

Η Γερμανία ξεκίνησε το παιχνίδι με την ιστορία να τη… βαραίνει. Παρά το γεγονός ότι σε ακόμη ένα παιχνίδι ήταν το φαβορί, δεν είχαν κερδίσει ποτέ τους Ιταλούς σε τελική φάση. Σε οχτώ παιχνίδι μετρούσαν τέσσερις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες.

Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα κλειστό. Είναι χαρακτηριστικό ότι η πρώτη αξιόλογη φάση στον αγώνα έγινε στο 42′! Υστερα από πολλαπλή καραμπόλα, η μπάλα έφτασε στον Μίλερ, ο οποίος, όμως, έκανε αποκαρδιωτικό πλασέ…

Ένα λεπτό αργότερα η Ιταλία έφτασε μία ανάσα από το γκολ, αλλά το σουτ του Στουράρο κόντραρε σε σώματα και πέρασε κόρνερ. Το 0-0 ήταν το δικαιότερο αποτέλεσμα βάση της εικόνας του αγώνα σε ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη η Γερμανία προσπάθησε να δημιουργήσει και στο 54′ έχασε μία ανεπανάληπτη ευκαιρία. Ο Γκόμεζ έκανε το σουτ και ο Φλορέντσι με μία κίνηση… καρατέκα έδιωξε σωτήρια πάνω στην γραμμή.

Στο 65′ η πίεση των Γερμανών απέδωσε καρπούς. Ο Γκόμεζ βρήκε εξαιρετικά τον Εκτορ, αυτός γύρισε στην μικρή περιοχή και ο Οζίλ με προβολή έκανε το 1-0. Στο 74′ η Ιταλία έχασε την πρώτη της ευκαιρία στην επανάληψη.

Ο Πελέ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Τρία λεπτά αργότερα ο Φλορέντσι έκανε τη σέντρα ο Κιελίνι έπιασε τη γυριστή κεφαλιά η οποία σταμάτησε στο χέρι του Μπόατεγκ κι ο διαιτητής σωστά έδωσε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπονούτσι ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-1. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ που δέχτηκαν τα «πάντσερ» στο Euro.

Οι Ιταλοί «ανέβηκαν» μετά το γκολ και παραλίγο να πετύχουν και δεύτερο τέρμα. Στο 81′ ύστερα από ωραία αντεπίθεση ο Πελέ έκανε απευθείας το σουτ, μετά από το γύρισμα του Εντερ, αλλά δεν το έπιασε όπως θα ήθελε. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης η Γερμανία ήταν αυτή που είχε την υπεροχή και προσπαθούσε να πατήσει περιοχή, αλλά η πολυπρόσωπη άμυνα των Ιταλών τους άφηνε μακριά από την εστία του Μπουφόν.

Στο 107′ τα «πάντσερ» έχασαν πολύ καλή ευκαιρία ο Ντράξλερ έκανε το γυριστό σουτ από την μικρή περιοχή και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι και Γερμανία – Ιταλία θα λύσουν τις διαφορές τους στα πέναλτι.

Γερμανία (Γιόακιμ Λεβ): Νόιερ, Χέβεντες, Χούμελς, Μπόατενγκ, Κίμιχ, Κεντίρα (16′ λ.τρ. Σβαϊνστάιγκερ), Κρόος, Έκτορ, Οζίλ, Μίλερ, Γκόμεζ (72′ Ντραξλερ).

Ιταλία (Αντόνιο Κόντε): Μπουφόν, Μπαρτσάλι, Κιελίνι (120’ Τζάτζα), Μπονούτσι, Παρόλο, Στουράρο, Τζιακερίνι, Φλορέντσι (86′ Νταρμιάν), Ντε Σίλιο, Έντερ (107′ Ινσίνιε), Πελέ.

Διαβάστε την περιγραφή του αγώνα και δείτε τα βίντεο με την διαδικασία των πέναλτι και τα γκολ:

2-3 η Ιταλία με Τζακερίνι

2-2 ο Σβαϊνστάινγκερ στέλνει τη μπάλα άουτ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2-2 ο Νόιερ αποκρούει το πέναλτι του Μπονούτσι!!!!!!!

2-2 η Γερμανία με Ντράξλερ

1-2 χαμένο πέναλντι από τον Πελέ

1-2 ο Οζίλ στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι!!!!

1-2 η Ιταλία με Μπαρτσάλι

1-1 αποκρούει ο Μπουφόν το πέναλτι του Μίλερ!!!!

1-1 άουτ για την Ιταλία ο Ζάζα

1-1 η Γερμανία με Κρόος

0-1 η Ιταλία με Ινσίνιε

Ωρα για πέναλτι. Μπουφόν εναντίον Νόιερ!!!!!

Τέλος και στην παράταση, με το 1-1 να παραμένει.

120′ Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Ιταλία ο Ζάζα στην θέση του Κιελίνι.

112′ Κίτρινη κάρτα στον Σβαϊνστάιγκερ.

108′ Αλλαγή για την Ιταλία. Ο Ινσίνιε στη θέση του Εντερ.

Ξεκίνησε το τελευταίο 15λεπτο.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου στην παράταση

103′ Κίτρινη κάρτα στον Τζακερίνι.

92′ Κίτρινη κάρτα στον Πελέ (χάνει το επόμενο ματς αν προκριθεί η Ιταλία)

Ξεκίνημα στο εξτρά 30λεπτο!

Τέλος αγώνας και έχουμε παράταση μετά το 1-1 στο 90λεπτο!

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

90′ Κίτρινη κάρτα στον Χούμελς (χάνει το επόμενο ματς αν προκριθεί η Γερμανία)

89′ Ωραίο μακρινό σουτ του Ντεσίλιο, καταλήγει άουτ.

87′ Αλλαγή για την Ιταλία, ο Νταρμιάν στη θέση του Φλορέντσι.

ΓΚΟΛ!!!!!!!!!!!! 1-1 η Ιταλία με τον Μπονούτσι να νικάει τον Νόιερ.

77′ Κερδισμένο πέναλντι για την Ιταλία!!! Χέρι του Μπόατενγκ…

73′ Ευκαιρία για την Ιταλία με τον Πελέ όμως στέλνει άουτ τη μπάλα.

72′ Αλλαγή για τη Γερμανία. Ντράξλερ αντί Γκόμεζ.

68′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τη Γερμανία. Ο Μπουφόν σώζει την Ιταλία.

65′ ΓΚΟΛ!!!! 1-0 η Γερμανία με σκόρερ τον Οζίλ!!!!

59′ Κίτρινη και στον Παρόλο!

57′ Κίτρινη κάρτα και στον Ντε Σίλιο (χάνει το επόμενο ματς αν προκριθεί η Ιταλία).

56′ Κίτρινη κάρτα στον Στουράρο.

54′ Μεγάλη ευκαιρία χαμένη για τη Γερμανία! Ο Γκόμεζ συνεργάστηκε με τον Μίλερ, που σούταρε αλλά ο Φλορέντσι έδιωξε σε κόρνερ με τακουνάκι!

Να και ένα ωραίο στοιχείο: Τα 15 από τα 18 γκολ που έχουν μπει σε αγώνα ανάμεσα σε Ιταλία και Γερμανία σε μεγάλα τουρνουά έχουν επιτευχθεί μετά το ημίχρονο. Υπάρχει λοιπόν… ελπίδα!!!!

Ξεκίνημα δεύτερου ημιχρόνου, χωρίς αλλαγές.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, χωρίς σκορ, με ελάχιστο θέαμα και πολύ παιχνίδι τακτικής από τις δύο ομάδες. Μάλλον πρέπει να μπει γκολ για να δούμε ωραίο παιχνίδι!

44′ Φοβερή ευκαιρία για την Ιταλία με φάση διαρκείας και το τελικό σουτ του Στουράρο να βγαίνει κόρνερ.

42′ Πρώτη ευκαιρία του αγώνα, για τη Γερμανία με τον Μίλερ όμως να μην βρίσκει στόχο.

Συμπληρώθηκε το μισάωρο, χωρίς μεγάλη φάση αλλά με τους Γερμανούς να πιέζουν.

15′ Αναγκαστική αλλαγή για την Γερμανία. Ο Σβαϊνστάιγκερ παίρνει τη θέση του Κεντίρα που τραυματίστηκε.