Home / Άλλα Σπόρ / Σταμάτησε τον Ολυμπιακό σε ματς-θρίλερ ο ΠΑΟΚ!

Σταμάτησε τον Ολυμπιακό σε ματς-θρίλερ ο ΠΑΟΚ!

Μεγάλη νίκη που βάζει φωτιά στη Handball Premier πήρε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας 21-20 του Ολυμπιακού για τη 18η αγωνιστική.

Οι Θεσσαλονικείς πήραν το ντέρμπι στις λεπτομέρειες, μετά από ένα ματς γεμάτο ένταση και πλησίασαν τους «ερυθρόλευκους» στην κορυφή.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς και διατήρησαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια. Οι δύο ομάδες έφτασαν στο ημίχρονο με το 10-7 υπέρ του ΠΑΟΚ, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 10-10, όμως οι γηπεδούχοι έτρεξαν νέο σερί για το 14-11.

Οι Πειραιώτες αντέδρασαν και έφεραν ξανά το ματς στα ίσα (15-15), χωρίς να καταφέρουν και πάλι να πάρουν το προβάδισμα. Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε ξανά στο +2 (17-15), με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν εκ νέου στο 18-18 και να παίρνουν προβάδισμα για πρώτη φορά στο 55’ με 19-18. Ο Ολυμπιακός κράτησε το σκορ για λίγα δευτερόλεπτα, αφού οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν αμέσως βάζοντας φωτιά στο ματς.

Ένα λεπτό πριν το τέλος ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κουκμίση (20-19), ενώ ο Μοϊσίλοφ κατέβασε ρολά απέναντι στον Νιόκα. Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε στο +2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με τον Ολυμπιακό στην εκπνοή να διαμορφώνει το τελικό 21-20.

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 5-2, 6-4, 7-6, 8-6, 10-7 (ημχ.), 10-10, 13-11, 15-13, 17-16, 19-19, 21-20

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκιγκοφ, Δούγιας, Ελευθεριάδης 1, Τσαμουρίδης 2, Νικολαϊδης 2, Παπαζογλου 2, Α. Τριανταφυλλίδης 2, Μοισίλοφ, Τσαναξίδης 3, Κουκμίσης 4, Καβουσανάκης 1, Δ. Τριανταφυλλίδης 3, Λαδάκης, Τζωρτζίνης 1, Γιαβασίδης, Αποστόλου

Ολυμπιακός (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 5, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 3, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 3, Μπουρζέ, Βέμπερ 4, Πασσιάς 1, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα 1, Οστρούσκο, Γκρατζάν, Μιχαηλίδης, Μπάουερ

Διαιτητές: Κινατζίδης-Φωτακίδης, Κόκκινη: 49:39 Παπάζογλου (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 6-4, Πέναλτι: 5/5-0/0.