Home / Βόλεϊ / Σπουδαίος Ολυμπιακός πάτησε την Αρκάντα Γκαλάτι και επέστρεψε στους ομίλους του Champions League!

Mέγας Ολυμπιακός στη Ρουμανία, πάτησε την Αρκάντα Γκαλάτι και επέστρεψε στην ελίτ!

Οι πρωταθλητές Ελλάδας και Κυπελλούχοι Ευρώπης παρότι βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο από την οικοδέσποινα της δεύτερης φάσης των προκριματικών, έβγαλαν αντίδραση και με οργανωμένο μπλοκ και εξαιρετικό σερβίς, επικράτησαν 3-1 σετ παίρνοντας το εισιτήριο για τους ομίλους του CEV Champions League!

Πλέον η ομάδα του Ντάνιελ Καστελάνι, θα βρεθεί στον όμιλο με την πανίσχυρη και κάτοχο του τίτλου Ζάκσα από την Πολωνία, την τουρκική Ζιράτ και τη φιναλίστ του CEV Cup, Ροζελάρ!

Nα σημειωθεί ότι ο Ολυμπιακός θα αγωνιστεί στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση μετά από 9 χρόνια!

Σε ό,τι αφορά το ματς ο Ολυμπιακός δυσκολεύθηκε στο πρώτο σετ και ισοφάρισε σε 9-9 με τον Ντράγκαν Τράβιτσα. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ ωστόσο δυο λάθη από τους παίκτες του Καστελάνι, έφεραν την Αρκάντα στο 19-15. Ο Στερν μείωσε για τον Ολυμπιακό σε 22-20, όμως οι Ρουμάνοι έφτασαν σε σετ μπολ (24-21) και πήραν το σετ 25-22.

Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και πήρε προβάδισμα στο δεύτερο σετ 10-8 και εν συνεχεία στο 12-9 με τον Χανδρινό. Η Αρκάντα, έβγαλε αντίδραση παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα όμως ο Ολυμπιακός αναδιοργανώθηκε ξέφυγε με +4 (17-21) σε ένα κρίσιμο σημείο, με μπλοκ του Παγένκ, ο οποίος με πρώτο χρόνο, «έγραψε» το 22-18! Το 25-18 και το 1-1 στα σετ ήρθε, μετά από άουτ των Ρουμάνων.

Στο ίδιο μοτίβο και τα επόμενα δυο σετ με τον Ολυμπιακό να έχει στο τρίτο διαρκώς το προβάδισμα και να εκμεταλλεύεται όλες τις αδυναμίες της πρωταθλήτριας Ρουμανίας φτάνοντας στο 2-1 σετ με 25-19.

Με την πρόκριση να έχει κριθεί ο Ολυμπιακός δεν έπαψε να είναι εξαιρετικός και στο 4ο σετ. Το μπλοκ παρέμεινε αδιαπέραστο με τον Ολυμπιακό να κάνει το 18-10 και τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 20-14 και 23-20. Μάλιστα η Αρκάντα έφερε το ματς στην ισοπαλία 24-24, 25-25 και 26-26, όμως με δύο διαδοχικούς πόντους του Δαλακούρα, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 28-26 και στη νίκη με 3-1 σετ.

Tα σετ: 1-3 (25-22, 18-25, 19-25, 26-28)