Home / Μπάσκετ / NBA / «Σκότωσε» τους Μάβερικς στο τέλος ο ΝτεΡόζαν! (video)

«Σκότωσε» τους Μάβερικς στο τέλος ο ΝτεΡόζαν! (video)

Με σουτ του ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν μισό δευτερόλεπτο πριν το τέλος οι Σπερς πήραν το ντέρμπι του Τέξας απέναντι στο Ντάλας με 119-117. Ο ηγέτης του Σαν Αντόνιο πέτυχε 27 από τους 33 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και διατήρησε την ομάδα του σε τροχιά playoffs (ένατη στη Δύση με 25-26). Ο Λούκα Ντόντσιτς είχε 29 πόντους και ισοφάρισε 19’’ πριν το φινάλε για τους Μάβερικς που έπεσαν στο 29-23 και παραμένουν έβδομοι.

Σε φόρμα οι Χιτ, έφτασαν τις έξι νίκες στα επτά τελευταία ματς περνώντας με 107-98 από το Πόρτλαντ. Ο Μπαμ Αντεμπάγιο με 22 και ο Τζίμι Μπάτλερ με 20 πόντους ξεχώρισαν από το Μαϊάμι που αναρριχήθηκε πέμπτο στην Ανατολή με 28-25. Οι Μπλέιζερς, που έμειναν έκτοι στη Δύση με 31-22, είχαν σε κακή βραδιά τους Ντέμιαν Λίλαρντ (12π. με 3/10) και Σι Τζέι ΜακΚόλουμ (17π. με 7/18).

Σπουδαία νίκη πήραν στο Μέμφις οι Πέισερς με 132-125 και παραμένουν ένατοι στην Ανατολή (25-27). Ο Κάρις ΛεΒέρτ είχε 34 πόντους, ενώ Μάλκολμ Μπρόγκντον (29π.-11 ασίστ-9 ριμπ.) κι ο Ντομάντας Σαμπόνις (18π.-15 ριμπ.-9 ασίστ) άγγιξαν το τριπλ-νταμπλ. Ο Γιόνας Βαλαντσιούνας ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του με 34 πόντους και κατέβασε 22 ριμπάουντ για τους γηπεδούχους.

Ο Κογουάι Λέοναρντ πήρε ανάσες, αλλά ο Μάρκους Μόρις έπαιξε… σαν αυτόν και με 33 πόντους οδήγησε τους Κλίπερς στο 131-124 επί των Πίστονς, με τον Πολ Τζορτζ να προσθέτει.

Οι Νικς «λύγισαν» 102-96 τους Ράπτορς και επανήλθαν σε ισορροπημένο ρεκόρ (27-27) παραμένοντας όγδοοι στην Ανατολή. Ο Τζούλιους Ραντλ είχε 26 πόντους για τους γηπεδούχους που κράτησαν το Τορόντο ενδέκατο (21-33).

Καρλ-Άντονι Τάουνς και ΝτιΆντζελο Ράσελ πέτυχαν από 27 πόντους και οι Τίμπεργουλβς νίκησαν 121-117 τους Μπουλς, που έχασαν για έκτη φορά στα εννιά ματς από τη στιγμή που απέκτησαν τους Νίκολα Βούτσεβιτς και Ντάνιελ Τάις.

Ο Ζάιον Γουίλιαμσον έφτασε έναν πόντο από το ρεκόρ του. Με 38 (16/22 δίποντα), τους 25 στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και 9 ριμπάουντ οδήγησε τους Πέλικανς στη νίκη 116-109 στο Κλίβελαντ και πλέον πιο κοντά στα play in.