Home / Μπάσκετ / Ελλάδα / «Ροπαλιά» Ηρακλή στο Περιστέρι

«Ροπαλιά» Ηρακλή στο Περιστέρι

Μεγάλο διπλό, στην προσπάθεια να παραμείνει στα μεγάλα σαλόνια πέτυχε ο Ηρακλής, που νίκησε 79-70 το Περιστέρι στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής στη Stoiximan Basket League. Ο «γηραιός» έβαλε τέλος στο σερί τεσσάρων ηττών και πλέον έχει ρεκόρ 6-9, ενώ η ομάδα των Δυτικών προαστίων γνώρισε δεύτερη συνεχόμενη ήττα και έχει πλέον ρεκόρ 9-7.

Μεγάλη εμφάνιση έκανε για τους νικητές ο Χάγκινς, ο οποίος προσέφερε 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και άλλες 4 ασίστ. Εξαιρετική εμφάνιση και από τον Καββαδά, που είχε 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Έμπακς τελείωσε τον αγώνα με 13 πόντους. Από πλευράς ηττημένων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Πέτεγουεϊ με 17 πόντους, αλλά τους περισσότερους στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ ο ΜακΛιν είχε 13 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Το ματς:

Ο Ηρακλής αιφνιδίασε τον αντίπαλό του και προηγήθηκε 8-0 στο πρώτο δίλεπτο, αλλά γρήγορα, το Περιστέρι όχι μόνο «μάζεψε» τη διαφορά, αλλά πέρασε μπροστά κιόλας 11-10 (5’). Μάλιστα, με αιχμή του δόρατος τον Πέτεγουεϊ «έτρεξε» ένα σερί 13-4 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά +10 (24-14).

Με τρίποντο του Κρόκετ, οι γηπεδούχοι έκαναν το 27-14 και έκτοτε έχασαν την επαφή με το καλάθι. Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνά τους και με σερί 9-0 σε τρία λεπτά, ξαναμπήκαν στο ματς (27-23). Το τάιμ άουτ του Σωτήρη Μανωλόπουλου ξεμπλόκαρε τους παίκτες της ομάδας των δυτικών προαστίων, που επανέφεραν τη διαφορά στους 9 (32-23) και έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 41-35.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και συντηρούσαν τη διαφορά στους 7-8 πόντους, φτάνοντας κάποιες φορές και σε διψήφιο νούμερο (50-40) στο 25’ και (58-48) στο 29’. Όμως, δεν έδειχναν ικανοί να «τελειώσουν» το ματς. Οι φιλοξενούμενοι δεν παράτησαν τα όπλα και με ένα μικρό σερί 5-0, μείωσαν εκ νέου σε 58-53, σκορ με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος.

Οι παίκτες του «γηραιού» μπήκαν καλύτερα στην τελευταία περίοδο και με επιμέρους σκορ 7-3, μείωσαν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (61-60). Το τάιμ άουτ των γηπεδούχων δεν άλλαξε κάτι, αφού οι φιλοξενούμενοι με νέο σερί 5-0, έφεραν τούμπα το ματς, προηγήθηκαν 65-61 και έκτοτε δεν… κοίταξαν πίσω. Η άμυνα τους «τσάκιζε κόκκαλα», εγκλωβίζοντας τους γηπεδούχους και με σωστές επιλογές στην επίθεση, κράτησαν τη διαφορά. Άντεξαν στην πίεση και τελικά έφτασαν στη νίκη με τελικό σκορ 70-79.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 41-35, 58-53, 70-79.