Home / Βόλεϊ / Πρόκριση με ανατροπή για Πανναξιακό

Πρόκριση με ανατροπή για Πανναξιακό

Ο Πανναξιακός νίκησε άνετα με ανατροπή 3-1 σετ το Μαρκόπουλο στη Νάξο για τους «16» του Κυπέλλου βόλεϊ γυναικών και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Ντεμπούτο για την ομάδα της Νάξου έκανε η Αμερικανίδα ακραία, Αλεξάντρα Λόου, ως αλλαγή, ενώ για την ομάδα των Μεσογείων την πρώτη της εμφάνιση έκανε η Πορτορικανή ακραία, Σαρλίσα Ντε Χεσούς.

Στο πρώτο σετ, ο Πανναξιακός προηγήθηκε με 22-18, όμως το Μαρκόπουλο ανέτρεψε το σκορ και προηγήθηκε 2-1 σετ.

Ο Πανναξιακός αντέδρασε, προηγήθηκε στο δεύτερο σετ με 8-4, 13-8, για να το κατακτήσει με 25-16, ενώ στο τρίτο μπορεί το 22-15 να έγινε 23-20, όμως οι γηπεδούχες έκαναν το 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ, το Μαρκόπουλο έκανε την αντεπίθεσή του και ισοφάρισε σε 19-19 από 14-10, όμως ο Πανναξιακός βρήκε τις λύσεις κα έφτασε στην πρόκριση.

Τα σετ: 23-25, 25-16, 25-21, 25-22 σε 109′

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Πάτρικ Βόγκελ): Νικολογιάννη, Πεϊσότο, Βλάσιτς, Καραφουλίδου, Μητακίδου, Λιάγκη / Αντωνακάκη (λ), Βαλληνδρά, Μανάι, Σαρλάνη, Φλιάκου, Λόου

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ (Έλενα Κανελλοπούλου): Καλανταρίδου, Γράβαρη, Κούλερκαν, Σαρλίσα Ντε Χεσούς, Αλαγιάννη, Γιοβάνοβιτς / Κόττα (λ), Γαροφαλάκη, Κωτσαρά, Καραγιάννη