Home / Tennis / Προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του US Open με κόπο o Τσιτσιπάς

Προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του US Open με κόπο o Τσιτσιπάς

Για ακόμα μια χρονιά, τη δεύτερη συνεχόμενη, ο Στέφανος Τσιτσιπά προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του US Open, αφού αν και με… ιδρώτα, πήρε τη νίκη με 3-1 σετ (6-3, 6-4, 6-7 (4), 6-0 )απέναντι στον τον Γάλλο (Νο44) Αντριάν Μαναρινό, μετά από 2 ώρες και 41 λεπτά.

Πλέον, ο Έλληνας τενίστας θα αντιμετωπίσει την Παρασκευή τον 18χρονο Ισπανό Κάρλος Αλκαράθ, με σκοπό να προκριθεί στον τέταρτο γύρο της διοργάνωσης, για πρώτη φορά στην καριέρα του!

Το πρώτο σετ ήρθε αρκετά εύκολα για τον Τσιτσιπά (6-3), αφού πολύ εύκολα έκανε αμέσως το μπρέικ πήρε προβάδισμα με 1-0. Ο Γάλλος ανέβασε τον ρυθμό του, αλλά ο Στέφανος βρήκε και πάλι για το 2-0 με 6-4.

Όπως ήταν λογικό ο Μαναρινό έπαιξε το τελευταίο του χαρτί με σκοπό να παραμείνει μέσα στο ματς και κατάφερε να μειώσει σε 2-1, μέσω τάι μπρέικ (7-6). Όμως ο συμπατριώτης μας ανέβασε ρυθμό και «καθάρισε» το παιχνίδι με συνοπτικές διαδικασίες.