Home / Ποδόσφαιρο / Super League 1 / Ολυμπιακός / Πρεμιέρα με μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό στο Τσάμπιονς Λιγκ στο πόλο

Πρεμιέρα με μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό στο Τσάμπιονς Λιγκ στο πόλο

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Τσάμπιονς Λιγκ στο πόλο ο Ολυμπιακός.

Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν 6-4 της Ορτίτζια στη «φούσκα» στης Όστια και έδειξαν σε καλή κατάσταση παρά το γεγονός ότι λόγω της καραντίνας απείχαν για μεγάλο αριθμό ημερών από τις προπονήσεις αλλά και από τις αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Οι Ιταλοί είχαν πάρει το προβάδισμα στο ματς με δύο γκολ αλλά ο Ολυμπιακός βελτιώνοντας την άμυνά του κατάφερε να μειώσει στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου, να ισοφαρίσει στην αρχή του δεύτερου και να περάσει και μπροστά στο σκορ έχοντας τρία λεπτά να απομένουν στο 2ο οκτάλεπτο.

Η καλή αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο. Οι Πειραιώτες πήραν προβάδισμα με δύο γκολ στο απαντώντας στο τέρμα των Ιταλών στην αρχή του οκταλέπτου.

Οι Ιταλοί μείωσαν και πάλι σε 5-4 αλλά οι ερυθρόλευκοι με τον Καπότση διατήρησαν τη διαφορά των δύο γκολ (6-4).

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι με τους παίκτες της ελληνικής ομάδας να αναδεικνύονται τελικά νικητές.

Αύριο ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει την Σπαντάου στις 18:45 και την Τετάρτη στην Γιουγκ την ίδια ώρα.

Οκτάλεπτα: 1-2, 2-0, 2-1, 1-1

Ολυμπιακός (Βλάχος): Ζερδεβάς, Ντάουμπε, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς 1, Αργυρόπουλος 1, Πρέκας, Δερβίσης 1, Κάκαρης, Μουρίκης 1, Καπότσης 1, Χρυσοσπάθης, Ίρβινγκ, Γαλανόπουλος

Ορτίτζια (Πικάρντο): Τεμπέστι, Κάσια, Κοντέμι, Ρόκι, Ντι Λουτσιάνο, Φερέρο, Τζιάκοπο, Γκάλο 1, Μιράρκι, Ρόσι 1, Βίντοβιτς 1, Ναπολιτάνο 1, Πικιονέτι.