Home / Μπάσκετ / Euroleague / Παράσταση Εφές με καλεσμένη την ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Παράσταση Εφές με καλεσμένη την ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Επίδειξη δύναμης έκανε η Αναντολού Εφές, που συνέτριψε με σκορ 100-70 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην Κωνσταντινούπολη, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Euroleague. Στα… χαρτιά ήταν το σούπερ ντέρμπι του διημέρου, αλλά στο παρκέ η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έδωσε παράσταση με καλεσμένη αυτή του Δημήτρη Ιτούδη. Μάλιστα, λίγο έλειψε να υπερκαλύψει και τη διαφορά της ήττας (100-65) στον πρώτο γύρο, αφού 100 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, βρέθηκε στο +33!

Η τουρκική ομάδα, η οποία «καθάρισε» το ματς από το πρώτο δεκάλεπτο (31-13), έφτασε τις έξι συνεχόμενες νίκες. Παράλληλα βελτίωσε το ρεκόρ της σε 17-10, θέτοντας πλέον σοβαρή υποψηφιότητα για την τετράδα και το πλεονέκτημα έδρας. Από την άλλη, η ρωσική ομάδα δεν έδωσε συνέχεια στις νίκες με Ολυμπιακό και Μακάμπι Τελ Αβίβ και μετά από αυτή την ήττα έπεσε στο 18-9.

Οι νικητές είχαν μεγάλο πλουραλισμό στην επίθεση (έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων), αλλά περισσότερο από τους υπόλοιπους ξεχώρισαν οι Μίτσιτς (21π. / 6ρ. / 8ασ.), Σανλί (14π. / 3ρ. / 3ασ.) και Μπομπουά (11π.). Από το… ναυάγιο των ηττημένων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Σενγκέλια με 14π. Σε κακό βράδυ ο Τζέιμς, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με μόλις 5π. και 1/9 σουτ, αλλά και 8 ασίστ.

Το ματς:

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της Εφές, η οποία προηγήθηκε 12-2 στο 3’ και 21-6 στο 6’. Οι γηπεδούχοι είχαν 9/11 σουτ συνολικά, σε αντίθεση με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που μπήκε σαν… υπνωτισμένη και είχε 3/9. Τα τάιμ άουτ του Δημήτρη Ιτούδη δεν έπιασαν τόπο, οι φιλοξενούμενοι παρέμεναν απόλυτα εγκλωβισμένοι, η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή με το τρίποντο του Σίγκλετον (28-8) και το δεκάλεπτο έκλεισε με 31-13.

Οι παίκτες της τουρκικής ομάδας μπήκαν σεληνιασμένοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 12-2 σε λιγότερο από δυόμισι λεπτά, εκτόξευσαν τη διαφορά στο +28 (43-15). Οι αντίπαλοί τους, που είχαν 9 λάθη, δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό και απλώς… παρακολουθούσαν την παράσταση των παικτών του Εργκίν Αταμάν. Η διαφορά έφτασε και στο +30 (47-17), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 55-28.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, καθώς η ΤΣΣΚΑ Μόσχας «εμφανίστηκε» στο παρκέ και… φρέναρε λίγο την Αναντολού Εφές. Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι κρατούσαν με μεγάλη άνεση την υπέρ τους διαφορά, η οποία κατέβηκε μέχρι τους 25 πόντους. Από εκεί και πέρα, ήταν σταθερά στους 28-30, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 75-45.

Με καλάθι-φάουλ του Ντάνστον, η Εφές έφτασε στο +33 (78-45) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά η ΤΣΣΚΑ «απάντησε» με 8-0, αναγκάζοντας τον Εργκίν Αταμάν να καλέσει τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν, με τη διαφορά να πέφτει και στους 22 (80-58), όμως, ήρθε ένα σερί 8-2, που… αποκατέστησε την τάξη (88-60) και έβαλε τέλος στις οποίες αμφιβολίες πήγαν να δημιουργηθούν.

Στο τελευταίο τετράλεπτο η Εφές έβαλε ξανά το πόδι στο γκάζι, προσπαθώντας να υπερκαλύψει τη διαφορά της ήττας του πρώτου αγώνα. Έφτασε στο +33 (97-64) με τρίποντο του Λάρκιν 100 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά δεν τα κατάφερε. Παρ’ όλα αυτά, πήρε μια μεγάλη και πανάξια νίκη με σκορ 100-70!

Τα δεκάλεπτα: 31-13, 55-28, 75-45, 100-70