Home / Μπάσκετ / Euroleague / Παπανικολάου: «Ισορροπήσαμε την κατάσταση στο δεύτερο ημίχρονο»

Παπανικολάου: «Ισορροπήσαμε την κατάσταση στο δεύτερο ημίχρονο»

Ο Κώστας Παπανικολάου τόνισε πως ήταν δύσκολο το ματς με την Αρμάνι για τον Ολυμπιακό λόγω της κατάστασης των πρωταθλητών Ιταλίας τον τελευταίο καιρό, στάθηκε στην ενέργεια που έβγαλαν οι αντίπαλοι και ζήτησε να μην επαναπαυτούν από το γεγονός πως είναι στην κορυφή και να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό.

Αναλυτικά: «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, η Αρμάνι προερχόταν από ένα νικηφόρο σερί με καλή απόδοση και έπρεπε να ματσάρουμε την ενέργειά της. Στο πρώτο και το δεύτερο δεκάλεπτο δεν παίξαμε καλά, το ισορροπήσαμε, όμως, στο τρίτο και στο τέταρτο και πήραμε μία πολύ σημαντική νίκη.

Η ενέργειά μας στην άμυνα ‘ξεκλείδωσε’ το ματς, πήραμε ψυχολογική ώθηση, αυτό μας έδωσε αυτοπεποίθηση και ενέργεια. Το ότι είμαστε στην κορυφή δε σημαίνει τίποτα, ισοβαθμούν 5-6 ομάδες, με 1-2 ήττες μπορείς να βρεθείς ακόμα και εκτός πλέι οφ. Πρέπει να συνεχίσουμε έτσι, ξεκινήσαμε καλά το 2023 και θέλουμε να συνεχίσουμε έτσι για να πετύχουμε τους στόχους μας».