Home / Μπάσκετ / Euroleague / Πέρασε σαν… άνεμος από την Βιτόρια η Ζενίτ

Πέρασε σαν… άνεμος από την Βιτόρια η Ζενίτ

Την ανοδική της πορεία στην Ευρωλίγκα συνέχισε η Ζενίτ, που με κορυφαίους τους Πονίτκα και Πόιθρες οι οποίοι πέτυχαν 14 πόντους έκαστος, νίκησε 77-70 την Μπασκόνια στην Βιτόρια, σε εξ’ αναβολής παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής.

Έτσι, η ομάδα του Πασκουάλ έφτασε σε ρεκόρ 5-2 στην διοργάνωση, ρίχνοντας στο 4-5 την προσεχή αντίπαλο του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ την προσεχή Πέμπτη (26/11). Για τους γηπεδούχους που υπέστησαν την τρίτη εντός έδρας ήττα τους φέτος, πρώτος σκόρερ ήταν ο Γκιεντράιτις με 13.

Το ματς:

Απελπιστικά άστοχες ήταν και οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Μπασκόνια, παρότι ξεκίνησε με 0/8 σουτ, κατάφερε να προηγηθεί 7-2 στο 6’, την ώρα που η Ζενίτ των 3/12 σουτ στο πρώτο δεκάλεπτο, έβρισκε λύσεις μόνο κοντά στο καλάθι από τον Γκουντάιτις. Φαλ και Πίτερς κυριάρχησαν επιθετικά στην… στείρα αυτή περίοδο και οι Βάσκοι προηγήθηκαν 13-10. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ επιδίδονταν σε ρεσιτάλ λαθών (7 στα πρώτα 12 λεπτά), όμως οι γηπεδούχοι δεν το εκμεταλλεύτηκαν και έτσι το υπέρ τους 17-10, έγινε 17-18 στο 14’, χάρη σε καλάθια των Πόιθρες και Πονίτκα.

Η επιθετική αφύπνιση του Πάνγκος, βοήθησε την Ζενίτ να ξεμακρύνει ακόμα περισσότερο (21-28) στο 18’, με την Μπασκόνια να δέχεται επί μέρους σκορ 18-4! Ο Ντράγκιτς έδωσε κάποιες λύσεις στο σκοράρισμα για τους γηπεδούχους, που μείωσαν σε 34-28 στην ανάπαυλα. Έχοντας φτάσει όμως στα 7 λάθη (6 στο δεύτερο δεκάλεπτο) και με ποσοστά ευστοχίας εντός πεδιάς 36,2%, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι ήταν στο σαφώς ανώτερο 49,3%. Η Ζενίτ, είχε παράλληλα εκμεταλλευτεί στο έπακρο τα σφάλματα των παικτών του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, καθώς προηγούνταν 13-4 από λάθη αντιπάλου.

Με σερί 6-0 σε 50 δευτερόλεπτα, η Μπασκόνια ισοφάρισε 34-34 και με τον Γιεντράιτις «καυτό» με οκτώ προσωπικούς πόντους, μπήκε ξανά μπροστά με 42-38 στο 23’. Οι γηπεδούχοι, πέτυχαν μέσα σε ένα τρίλεπτο 14 πόντους, όμως την επιθετική τους βελτίωση, ακολούθησε και η Ζενίτ. Μετά το γρήγορο τάιμ άουτ του Πασκουάλ, με τους Πόιθρες και Ρίβερς, μείωσε σε 46-45, πέντε λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Κάπου εκεί ο Μπάρον έδωσε σημαντικές βοήθειες στον εξαιρετικό Πονίτκα και οι ρώσοι επέστρεψαν στην πρωτοπορία. Αρχικά με 53-49 στο 28’ και εν συνεχεία 56-51 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Η Μπασκόνια είχε βραχυκυκλώσει, ο Ζούμπκοφ με δύο τρίποντα βοήθησε ακόμα περισσότερο την φιλοξενούμενη, που «έτρεξε» συνολικά επί μέρους σκορ 25-4 (!) και προηγήθηκε 70-53, έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν το τελευταίο τους χαρτί με πίεση, κλεψίματα και αιφνιδιασμούς του συγκινητικού Πολονάρα, μειώνοντας σε 72-61, με 3’:33’’ να απομένουν. Η Ζενίτ στην συνέχεια ήταν εύστοχη στις βολές και κατάφερε να διαφυλάξει ως το τέλος την δίκαιη νίκη της.

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 28-34, 51-56, 70-77.