Home / Μπάσκετ / Euroleague / Πέρασε από τη Βαρκελώνη και πάτησε οκτάδα η Εφές!

Πέρασε από τη Βαρκελώνη και πάτησε οκτάδα η Εφές!

Το ματς

Εξαιρετικός από νωρίς ήταν ο ρυθμός του παιχνιδιού, με τον Μίτσιτς να… απαντά στον Μίροτιτς και έτσι η Εφές να είχε σταθερά το προβάδισμα (10-15). Στη συνέχεια, ο Μπομπουά πήρε τη… σκυτάλη στο σκοράρισμα για τους Τούρκους, οι οποίοι έφτασαν στο +7 (18-25), κλείνοντας μπροστά (22-27) την πρώτη περίοδο.

Ίδια ήταν η εικόνα του ματς και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον ορεξάτο Σίνγκλετον να έρχεται από τον πάγκο και να στέλνει την ομάδα του Αταμάν στο +10 (34-44), στο 15’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Καταλανοί βρήκαν ρυθμό στην επίθεση χάρη στον Ντέιβις, ο οποίος τους κρατούσε, ενώ ο ίδιος με έναν πολύ εντυπωσιακό τρόπο –με τρίποντο από το κέντρο- διαμόρφωσε το 50-53 του πρώτου ημιχρόνου.

Πιο ισορροπημένη ήταν η αρχή του δεύτερου μέρους, με την Μπαρτσελόνα να ισοφαρίζει με τον Μίροτιτς (58-58), στο 24’. Η απάντηση ήρθε με Λάρκιν και Μίτσιτς για το νέο +10 (61-71) της Εφές, με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να τη βρίσκει στο +7 (65-72).

Τρομερές άμυνες από τους παίκτες του Αταμάν στην τέταρτη περίοδο, με αποτέλεσμα να δεχθούν ένα καλάθι σε περίπου πέντε λεπτά και εκείνοι να πάνε στο +13 (67-80). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι πήρε… φωτιά. Η Εφές ήταν άστοχη, άλλα έπαιρνε συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ, ενώ η Μπαρτσελόνα με καταιγισμό έξω από τα 6,75μ., πλησίασε στο καλάθι (84-86), στα 16’’ πριν τη λήξη. Στη συνέχεια, ο Μίτσιτς έκανε 2/2 από τη γραμμή και έτσι η τουρκική ομάδα «κλείδωσε» τη νίκη, που ήρθε με το τελικό 86-88.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 50-53, 65-72, 86-88