Home / Βόλεϊ / Πέρασε από την Κηφισιά ο Φοίνικας Σύρου

Πέρασε από την Κηφισιά ο Φοίνικας Σύρου

Χωρίς τον Δημήτρης Τζούριτς που απουσίασε λόγω τραυματισμού, ο Φοίνικας ΟΝΕΧ νίκησε με 3-0 σετ στο Ζηρίνειο τον Α.Ο.Π.Κηφισιάς σε αγώνα που ολοκλήρωσε την 2η αγωνιστική της Β΄φάσης του πρωταθλήματος Volley League και πήρε 3 πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια του να διατηρηθεί κοντά στους τρεις πρωτοπόρους. Η ομάδα της Σύρου ανέβηκε στους 11 βαθμούς, ενώ 16 έχει ο Παναθηναϊκός, 15 ο ΠΑΟΚ και 14 ο Ολυμπιακός.

Στο πρώτο σετ του αγώνα Κηφισιά και Φοίνικας ΟΝΕΧ έχοντας αποτελεσματικότητα στο side out πήγαν χέρι- χέρι μέχρι το 6-6. Στη συνέχεια η επαφή του Μίχαλι στο φιλέ και το άουτ του Κωστόπουλου έδωσαν προβάδισμα στους φιλοξενούμενους 8-6. Η ομάδα των Κυκλάδων άνοιξε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους 14-10 μετά από επίθεση του Μιχάλοβιτς και μπλοκ του Ιερεζουέλο.

Οι «κυανόλευκοι» έβγαλαν αντίδραση και με τον Κωτσάκη να τελειώνει μπάλες και τον Μίχαλι να παίρνει άσο έφεραν τη διαφορά στον πόντο 16-15. Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε με τους «πειρατές» κρατούν το προβάδισμα με «νύχια και με δόντια» 20-19, μετά από διαδοχικά side out.

Στη συνέχεια η Κηφισιά είχε την ευκαιρία να φέρει το σετ στα ίσα όμως ο Αμπράο νικήθηκε από τον Φράγκο στο φιλέ για το 22-20, ενώ ο Στερν με νέο μπλοκ πάνω στον Μαρκς διαμόρφωσε το 23-20. Η Κηφισιά «απάντησε» και με μπλοκ του Λινάρδου μείωσε 23-22, όμως ο Μιχάλοβιτς με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε διπλό σετ μπολ στον Φοίνικα 24-22. Στη συνέχεια το σερβίς του Παπαγγελόπουλου πήγε στο σερβίς για το 24-23, ενώ η Κηφισιά είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, όμως ο Κόστα σταμάτησε τον Μαρκς για το 25-23.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Η Κηφισιά με επίθεση του Λινάρδου και μπλοκ του Ντε Βάιερ προσπέρασε 8-6. Η Αθηναϊκή ομάδα κράτησε το +2 μέχρι το 11-9, όμως ο Φοίνικας με τον Μιχάλοβιτς στο σερβίς μπήκε σε «θέση οδηγού» 12-11. Στην εξέλιξη του σετ ο Φοίνικας με μπλοκ του Ιερεζουέλο και κόντρα μπάλα του Παπαγγελόπουλου πήρε «αέρα» τεσσάρων πόντων 19-15. Η Κηφισιά προσπάθησε να επιστρέψει και με εντυπωσιακό σερβίς του Μαρκς μείωσε 22-20. Ο Φοίνικας παρά την πίεση που δέχθηκε είχε την ποιότητα και πήρε το σετ 25-21 μετά από άουτ επίθεση του Μαρκς.

Ο Φοίνικας μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ και πιέζοντας με το σερβίς του προηγήθηκε 7-5 μετά από άσο του Στερν. Η Κηφισιά αντέδρασε και μετά από εντυπωσιακή άμυνα του Σωνάκη και κόντρα επίθεση του Μαρκς ισοφάρισε 8-8. Οι «κυανόλευκοι» μάλιστα με μπλοκ του Μιχαλι μπήκαν σε «θέση οδηγού» 10-9, όμως ο Φοίνικας με σερί 3-0 προσπέρασε 12-10.

Ο Φοίνικας συνέχισε δυνατά και βρίσκοντας πόντο από το μπλοκ, αλλά και από την πάιπ του Φράγκου προηγήθηκε 15-11. Η Κηφισιά προσπάθησε να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του σετ και μετά από καλά σερβίς τακτικής του Παπαδόπουλου μετέτρεψε το 20-15 σε 20-18. Το μπλοκ του Στερν πάνω στον Μαρκς έφερε τον Φοίνικα στο 22-18, όμως η Κηφισιά βρίσκοντας πόντους από τους κεντρικούς της έφτασε σε απόσταση «αναπνοής» 22-21. Η «μάχη» συνεχίστηκε με τους παίκτες του Γιάννη Ορφανού να βάζουν πείσμα και να ισοφαρίζουν 23-23 μετά από άουτ του Ιερεζουέλο.

Ο Φοίνικας έφτασε σε ματς μπολ 24-23 με τον Μιχάλοβιτς, όμως ο Κωστόπουλος με κερδισμένο μπλοκ άουτ κράτησε την Κηφισιά στο παιχνίδι 24-24. Ο Κόστα με επίθεση έδωσε δεύτερο ματς μπολ στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι τελικά πανηγύρισαν τη νίκη καθώς η επίθεση του Μαρκς ήταν άουτ για το 26-24.

Τα σετ: 0-3 (23-25, 21-25, 24-26) σε 100΄.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Γιάννης Ορφανός): Ντε Βέιερ 1επ. (1 άσσος), Κωτσάκης 11 (10/15επ., 1 μπλοκ, 75%υπ., 35%αρ.), Λινάρδος 7 (5/9επ., 2 μπλοκ), Μιχάλι 5 (2/6επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Μαρκς 16 (14/24επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κωστόπουλος 8 (7/18επ., 1 μπλοκ, 56%υπ., 20%αρ.) / Κοντοστάθης (90%υπ., 60%αρ.), Σωνάκης (λ), Αμπράο, Παπαδόπουλος, Κασαμπαλής. Παλαιολόγος.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλενκόσνκι): Μιχάλοβιτς 12π. (10/22επ., 1 μλοκ, 1 άσσος), Ιερεζουέλο 6 (5/5επ.. 1 μπλοκ), Κόστα 8 (6/9επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαγγελόπουλος 5 (3/7επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Φράγκος 14 (13/21επ., 1 μπλοκ, 78%υπ., 39%αρ.), Στέρν 6 (3/8επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 56%υπ., 12%αρ.) / Καρασαβίδης (λ. – 59%υπ., 27%αρ.), Κωνσταντινίδης 1 (1/1επ.), Παπαδόπουλος.