Home / Ποδόσφαιρο / Super League 2 / Πέρασε από την Καβάλα και πλησίασε τη Βέροια η ΑΕΛ

Πέρασε από την Καβάλα και πλησίασε τη Βέροια η ΑΕΛ

«Καθάρισε» την Καβάλα και πλησίασε στην κορυφή η ΑΕΛ, 0-1. Έμεινε στο 0-0 απέναντι στον Απόλλωνα Πόντου η Βέροια, με αποτέλεσμα να μπει τέλος στο σερί πέντε νικών, το οποίο είχε «χτίσει».

Πέρασε με 1-0 από την Καβάλα η ΑΕΛ και επέστρεψε στις νίκες μετά το 2-0 της περασμένης αγωνιστικής από την Ξάνθη. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε στο 5ο λεπτό ο Νικολιάς με σουτ. Οι «βυσσινί» κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι το φινάλε, έχοντας και την τύχη με το μέρος τους στο ξεκίνημα του β’ μέρους. Ο Οκάν άγγιξε το 1-1 στο 47ο λεπτό, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι της Σουλούκου. Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Παναγιώτη Γκουτσίδη μείωσε στους έξι βαθμούς την απόστασή της από την κορυφή.

Η Βέροια δεν κατάφερε να διευρύνει το νικηφόρο σερί της, αφού την μπλόκαρε ο Απόλλων Πόντου, με το 0-0. Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη έφτασε τους 65 βαθμούς και είναι στο +6 από τη δεύτερη θέση. Στην 10η θέση με 33 βαθμούς είναι οι γηπεδούχοι. Πιο κοντά στο γκολ έφτασαν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι είχαν δοκάρι με τον Ορφανίδη στο 68ο λεπτό.

Μεγάλο «διπλό» για τον ΟΦΙ, ο οποίος επικράτησε 3-2 της ΑΕ Καραϊσκάκης εκτός έδρας. Με αποτέλεσμα να φτάσει τους 33 βαθμούς, παίρνοντας σημαντική ανάσα. Το σκορ για την ομάδα της Ιεράπετρας άνοιξε στο 9ο λεπτό ο Βουό, ενώ στο 47’ ο Καρελάς έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Δεύτερο προβάδισμα πήρε ο Μεσιδόρο στο 55’ με σουτ, ενώ ο Νεκούλ έδωσε… αέρα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους στο 75’. Ο Μίλιτς μείωσε στο 88’ για τους γηπεδούχους και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, αλλά δεν άλλαξε κάτι μέχρι το φινάλε.

Ο Ηρακλής επικράτησε 3-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας με 3-0 και ανέβηκε στην 7η θέση με 37 πόντους, ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην 5η θέση με 44 πόντους. Το σκορ άνοιξε στο στο 25ο λεπτό ο Πατράλης και ο Τομάς στο 69ο λεπτό έκανε το 0-2. Τον επίλογο της αναμέτρησης έγραψε ο Βιτίνιο στο 87ο λεπτό.

Δίχως νικητή έληξε η αναμέτρηση του Πιερικού με τον Πανσερραϊκό. Σε ένα παιχνίδι στο οποίο τα δύο τέρματα σημειώθηκαν στο πρώτο 20λεπτο. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 11’ με τον Κουκόλη, ενώ για τους γηπεδούχους σκόραρε ο Κανίς στο 19ο λεπτό.

Θεσπρωτός και Απόλλων Λάρισας ήρθαν 1-1. Το σκορ άνοιξε ο Ραμίρες στο 22′, ενώ ο Μπαλογιάννης ισοφάρισε στο 42ο από την πλευρά των φιλοξενούμενων. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι οι γηπεδούχοι, αφού ο Γκανσιέ αποβλήθηκε στο 78′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η ομάδα του Ρότσα είναι στην 11η θέση με 30 πόντους στο +2 από τον αντίπαλό της.

Μεγάλη νίκη με 3-0 επί των Τρικάλων για τον Αλμωπό. Ο Ρόβας άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 5ο λεπτό και ο Ζαχαρός έκανε το 2-0 στο 36ο λεπτό. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 90ο λεπτό ο Λιονέλ Ρίβας.