Home / Μπάσκετ / Eurobasket 2015 / Πάλεψε άλλα λύγισε η ΑΕΚ στη Ρωσία, «τελικός» με Χάποελ

Πάλεψε άλλα λύγισε η ΑΕΚ στη Ρωσία, «τελικός» με Χάποελ

Αθήνα
Παρά την πολύ καλή εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου, η ελλιπής ΑΕΚ δεν άντεξε στη Ρωσία και γνώρισε την ήττα 86-79 από τη Νίζνι Νόβγκοροντ, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου του EuroCup. Η Ένωση, που έχασε λίγο πριν το εναρκτήριο τζάμπολ τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη (αισθάνθηκε ενοχλήσεις), γνώρισε την τέταρτη ήττα της και πλέον πάει για «τελικό» πρόκρισης την επόμενη εβδομάδα στο Ισραήλ, απέναντι στη Χάποελ Ιερουσαλήμ.

Η ΑΕΚ με τον καλύτερο παίκτη της, Λουκά Μαυροκεφαλίδη, να μην αγωνίζεται λόγω σφιξίματος στην γάμπα που ένιωσε στην προθέρμανση, πραγματοποίησε τρομερή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο και έδειξε ότι μπορούσε να πάρει την νίκη.

Στην επανάληψη, όμως, οι «κιτρινόμαυροι» δεν είχαν την ίδια απόδοση, πετυχαίνοντας μόλις 11 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ στο τέλος έμειναν από δυνάμεις και δεν κατάφεραν να φύγουν με το «διπλό» από τη Ρωσία, που θα της έδινε μεγάλο προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Αποκάλυψη του αγώνα ο Δημήτρης Μαυροειδής, που έκανε νταμπλ-νταμπλ με 26 πόντους (ρεκόρ καριέρας σε ευρωπαϊκό ματς) και 10 ριμπάουντ, με άξιο συμπαραστάτη τον Μαλίκ Χέρστον που πέτυχε 15. Από πλευράς γηπεδούχων ξεχώρισαν οι Στρέμπκοφ με 15 πόντους και Μπέρζινς με 12.

H ΑΕΚ μετά από ένα «χλιαρό» ξεκίνημα κατάφερε με επιμέρους σκορ 16-5 να προηγηθεί με 13-19 στο 8΄, με τον Δημήτρη Μαυροειδή να πετυχαίνει 11 πόντους στο συγκεκριμένο διάστημα, για να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +6 (19-25).

Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας γρήγορα την διαφορά στους 10 πόντους (21-31 στο 12΄), με όπλο της την πολύ καλή άμυνα, αλλά και την ευστοχία των παικτών της στα δίποντα (62% έναντι 35% των Ρώσων). Κάπως έτσι η ΑΕΚ κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων (44-52).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, η Νίζνι ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της στην άμυνα και, εκμεταλλευόμενη τα λάθη των παικτών της ΑΕΚ στην επίθεση, έκανε επιμέρους σκορ 19-7 και πέρασε μπροστά στο σκορ με 63-59 στο 28΄. Ο Μάλικ Χέρστον με 4 συνεχόμενους πόντους ισοφάρισε στο τέλους της περιόδου σε 63-63.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στα πρώτα δύο λεπτά, αλλά στη συνέχεια η Νίζνι με ένα μικρό σερί 7-0 «έχτισε» μία διαφορά 5 πόντων (72-67 στο 33΄). Η ΑΕΚ, που δεν μπορούσε σε καμία περίπτωση να φτάσει τόσο εύκολα στο καλάθι όπως έκανε στο πρώτο ημίχρονο, δεν τα παράτησε και έφερε εκ νέου τον αγώνα στα ίσια, ισοφαρίζοντας σε 74-74 στο 37΄.

Αλλά οι Ρώσοι με ένα τρίποντο του Στρέμπκοφ και ένα λέι απ του Μπέρζινς πήγαν και πάλι στο +5 με μόλις 2:43 να απομένουν για την λήξη. Η Ένωση πάλεψε στο εναπομείναντα χρόνο αλλά δεν μπόρεσε να «γυρίσει» το ματς που έληξε τελικά 86-79.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 44-52, 63-63, 86-79

ΝΙΖΝΙ (Μπαγκάτσκις): Ραντ 21 (3), Ζαριάζχο, Ίβλεφ 9 (1), Αντόνοφ 11 (3), Μαχάλμπασιτς 8 8, Κβοστόφ 5, Μπέρζινς 12 (1), Στρέμπκοφ 15 (3), Κιρντιάτσχκιν 5 (1).

ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου 3 (1), Σάκοτα 10 (1), Χέρστον 15 (1), Μιλόσεβιτς 10 (2), Κάρτερ 2, Σαρικόπουλος 3, Κατσίβελης 5, Καλαμπόκης 5, Μαυροειδής 26.