Home / Άλλα Σπόρ / Ο Σγουρόπουλος έδωσε τη νίκη 3-2 στην Ενεμπόν στον πρώτο προημιτελικό του Europe Cup

Η Ενεμπόν έβαλε απόψε 22/01 τις βάσεις για την πρόκριση στα ημιτελικά του Europe Cup επιτραπέζιας αντισφαίρισης ανδρών 2022-2023 και ο Γιάννης Σγουρόπουλος είχε τη δική του μεγάλη συμβολή. Στην Ιταλία και για τον πρώτο προημιτελικό απέναντι στην Τοπ Σπιν Μεσίνα το γαλλικό κλαμπ επικράτησε 3-2 με ανατροπή από 0-2 και ο τετράκις πρωταθλητής Ευρώπης των νεαρών ηλικιών διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Αυτό ήταν και το θετικό του ξεκίνημα στους επίσημους αγώνες για το νέο έτος. Έδωσε δύο ματς κόντρα στα αδέρφια Μούτι, από τον Ματέο έχασε με 3-2 και τον Λεονάρντο τον νίκησε με 3-2 (όπου το 5ο σετ, θυμίζουμε, στα Ευρωπαϊκά Κύπελλα ομάδων κρίνεται πια υπέρ του αθλητή, που φτάνει πρώτος στους 6 πόντους και όχι τους κλασικούς 11). Την προσεχή Τετάρτη 25/01 γίνεται η ρεβάνς στη Γαλλία και φυσικά τίποτα δεν έχει κριθεί ακόμα. Στα προημιτελικά του Europe Cup ανδρών βρίσκεται και η πολωνική Μπογκόρια του Παναγιώτη Γκιώνη, η οποία έχει ν’ αντιμετωπίσει την Μπινγκόζ από την ίδια χώρα στις 28/01 και τις 10/02.

Η Ενεμπόν προέρχεται από το Τσάμπιονς Λιγκ και με τη 2η θέση στον όμιλό της είχε αποκτήσει το δικαίωμα να συνεχίσει το ευρωπαϊκό της ταξίδι στην 8άδα της 2ης τη τάξει διασυλλογικής διοργάνωσης. Στην Ιταλία δεν είχε στη διάθεσή της τον θρυλικό Τσουάν Τσι Γιουάν από την Ταϊπέι, όμως και πάλι ήταν το φαβορί απέναντι στη Μεσίνα, η οποία είχε αρχίσει την πορεία της από το στάδιο 2 του Europe Cup, μπήκε στα νοκ άουτ με τη 2η θέση από τον όμιλό της και στη 16άδα απέκλεισε τη βελγική Σόκα Χομπόκεν στο «golden match» (από μία νίκη με 3-1 οι δύο ομάδες). Στην πράξη οι γηπεδούχοι αποδείχτηκαν πολύ δυνατοί, προηγήθηκαν 2-0 και πήραν και το 1ο σετ του επόμενου ματς, ώσπου οι πρώην πρωταθλητές Γαλλίας έβγαλαν αντίδραση, έδειξαν χαρακτήρα κι έφτασαν στη νίκη με 3-2 ύστερα από σχεδόν 3 ώρες. Παρεμπιπτόντως το προσεχές Σάββατο 28/01 αρχίζουν και τον 2ο γύρο στη γαλλική λίγκα αντιμετωπίζοντας εντός έδρας τη Ρουέν.

Ο Σγουρόπουλος (νούμερο 204 στην τρέχουσα παγκόσμια κατάταξη) τοποθετήθηκε στη θέση 2 της ομάδας του και μπήκε πρώτος στο τραπέζι. Αντιμετώπισε τον Ιταλό Ματέο Μούτι (Νο 488) με τον οποίο αναμετριόταν από τα χρόνια, που βρίσκονταν στην ηλικιακή κατηγορία των παίδων και είχε την παράδοση υπέρ του. Προηγήθηκε με 2-1 σετ και 6-3 «υποχρεώνοντας» την άλλη πλευρά να πάρει τάιμ άουτ, όμως η συνέχεια ήταν διαφορετική. Ο Ελευσίνιος άσος πλήρωσε τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του και τελικά κάμφθηκε με 3-2 σετ.

Η Ενεμπόν βρέθηκε αργότερα πίσω 2-0 με ήττα-έκπληξη του σημερινού παγκόσμιου πρωταθλητή του διπλού ανδρών Κρίστιαν Κάρλσον από τον Λεονάρντο Μούτι (επίσης στον «ξαφνικό θάνατο»), αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 για να κριθούν όλα στο δεύτερο ατομικό ματς του Σγουρόπουλου.

Ο Λεονάρντο Μούτι (ο μεγαλύτερος από τα δύο αδέρφια) είναι Νο 303 στον κόσμο, ικανότατος αριστερόχειρας και είχε πάρει και ψυχολογία με την υπέρβαση κόντρα στον Σουηδό Κάρλσον. Προηγήθηκε και του Έλληνα πρωταθλητή, όμως ο τελευταίος, έστω κι αν δεν βρέθηκε σε πολύ καλή βραδιά, προσπέρασε γρήγορα στο σκορ κι έβγαλε τη μεγάλη του ποιότητα και ψυχραιμία στα πιο κρίσιμα σημεία. Στους 6 πόντους του 5ου σετ πήγε και το δεύτερο παιχνίδι του, αλλά αυτή τη φορά χαμογέλασε εκείνος χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.