Home / Βόλεϊ / Ο ΠΑΟΚ το πάλεψε, αλλά… ατύχησε κόντρα στην Τρεντίνο

Ο ΠΑΟΚ το πάλεψε, αλλά… ατύχησε κόντρα στην Τρεντίνο

Το ματς κόντρα στην πανίσχυρη Τρεντίνο ήταν κάτι σαν… γιορτή για τον ΠΑΟΚ που υποδέχτηκε τους τρις πρωταθλητές Ιταλούς στην «ζεστή» Πυλαία και έφτασε πολύ κοντά ακόμα και σε μία απροσδόκητη νίκη στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου του Champions League στο βόλεϊ.

Γιατί μπορεί το τελικό 3-1 υπέρ των φιλοξενούμενων να μοιάζει εύκολο, όμως, στην πραγματικότητα, ο «Δικέφαλος» στα τρία από τα τέσσερα σετ κοίταξε στα μάτια την αντίπαλό του και πλήρωσε την απειρία και την… ατυχία του χάνοντας το πρώτο και το τρίτο στις λεπτομέρειες.

Μάλιστα, οι «ασπρόμαυροι» του Νίκι Ζελιάσκοφ έχοντας σε καλή μέρα τον Πέτρογλου, άφησαν εξαιρετικές εντυπώσεις κόντρα στο συγκρότημα του Ράντοστιν Στόιτσεφ που έχει στις τάξεις της τον Έλληνα διεθνή, Δημήτρη Τζούριτς.

Οι φίλοι του βόλεϊ απόλαυσαν έναν υψηλού επιπέδου αγώνα στο «Παλατάκι», με ποιοτικό θέαμα, μεγάλες ταχύτητες και εντυπωσιακές άμυνες. Η αποψινή είναι η δεύτερη νίκη της Τρεντίνο σε ισάριθμους αγώνες, ενώ για τον ΠΑΟΚ ήταν μία μοναδική εμπειρία που θα τον βοηθήσει στη συνέχεια της πορείας του, αφού έπαιξε για πρώτη φορά απέναντι σε αντίπαλο τέτοιου επιπέδου.

Τα σετ: 22-25, 25-18, 21-25, 13-25

Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 45 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Τρεντίνο προήλθαν από 1 άσσο, 51 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Ζελιάσκοφ): Χιμένες 14 (13/21 επ, 1 άσσος, 41% υπ – 30% άριστες), Παντακίδης 7 (6/8 επ, 1 άσσος), Κουρνέτας, Σεπέδα 16 (15/32 επ, 1 άσσος), Γκεοργκίεφ 4 (3/9 επ, 1 μπλοκ), Πέτρογλου 9 (8/22 επ, 1 μπλοκ, 33% υπ – 20% άριστες) / Γκαράς (λ, 44% υπ – 44% άριστες), Ντίνας 1 (μπλοκ), Τερζης, Σαμπάνης, Εφραιμίδης, Καρασαββίδης.

ΤΡΕΝΤΙΝΟ (Στόιτσεφ): Αντόνοφ 14 (11/21 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ – 56% άριστες), Τζανέλι 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Λάντσα 13 (12/25 επ, 1 μπλοκ, 55% υπ – 33% άριστες), Σολέ 11 (8/9 επ, 3 μπλοκ), Τζούριτς 16 (13/32 επ, 3 μπλοκ), Βαν ντε Βόρντε 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ) / Κολάτσι (λ, 50% υπ – 36% άριστες), Νέλι, Ντε Ανιέλις, Ματσόνε 7 (4/6 επ, 3 μπλοκ).