Home / Μπάσκετ / Ελλάδα / Ο Ολυμπιακός διατήρησε εύκολα την πρώτη θέση κόντρα στα Τρίκαλα

Ο Ολυμπιακός διατήρησε εύκολα την πρώτη θέση κόντρα στα Τρίκαλα

Με σούπερ Στρόμπερι

Αθήνα
Ο Ολυμπιακός συνέτριψε με 84-52 τα Τρίκαλα στο ΣΕΦ σε αναμέτρηση για την 19η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Πρώτος σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Ντι Τζέι Στρόμπερι που πέτυχε 21 πόντους, ενώ πολύ καλή απόδοση είχε και ο Μιλουτίνοφ με 15. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μπράουν που είχε 15 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός είχε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στα Τρίκαλα στο ΣΕΦ. Οι «ερυθρόλευκοι» παίζοντας εξαιρετική άμυνα επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να πετύχουν μόλις 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο , ενώ στην επίθεση έφταναν μεγάλη ευκολία στο καλάθι σημειώνοντας 23 πόντους.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο με τους Πειραιώτες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 16 πόντων (39-23). Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι, με το Στρόμπερι να «πυροβολεί» από την περιφέρεια έχοντας 4/4 τρίποντα, συνέχισαν να ανεβάζουν την διαφορά που έφτασε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου στους 25 πόντους (67-42).

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστική σημασία αλλά παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι δεν χαλάρωσαν ούτε λεπτό, με την διαφορά να διατηρείται σταθερά πάνω από τους 30 πόντους, για να φτάσουν τελικά στην νίκη με 84-52.

Τα δεκάλεπτα: 23-8, 39-23, 67-42, 84-52

Διαιτητές: Σχοινάς, Αναστόπουλος, Νταρλαμήτσος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 9 (1), Στρόμπερι 21 (5/7 τρ.), Μιλουτίνοφ 15, Πρίντεζης 5, Μάντζαρης 2, Όντομ 3 (1), Χάντερ 4, Παπαπέτρου 7 (1), Αγραβάνης 5 (1), Χάκετ 5, Παπανικολάου 8 (1), Αθηναίου.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Τζόουνς 10, Βίλιαμσον 5 (1), Καλλές 4, Ρόμπινσον 4, Μπράουν 15 (1), Κάντουγκαν 7 (1), Τσιλούλης, Καραθανάσης, Τσιάρας 5 (1), Καλογιαννίδης, Βαρυτιμιάδης 2.