Home / Ποδόσφαιρο / Super League 1 / Ο εφιάλτης της Φυλής αναβίωσε για την ΑΕΚ στο Ηράκλειο

Ο εφιάλτης της Φυλής αναβίωσε για την ΑΕΚ στο Ηράκλειο

Για δεύτερη φορά στην ιστορία της η ΑΕΚ είδε να χάνεται μέσα από τα χέρια της μια νίκη που έμοιαζε δεδομένη μετά το 0-3. Πριν τον ΟΦΗ στο χθεσινό ματς στο «Γεντί Κουλέ», είχε προηγηθεί ο Θρασύβουλος.

Στις 26 Οκτωβρίου 2008 η «Ένωση» με δύο γκολ του Νάτσο Σκόκο (10’, 41’) και ένα πέναλτι του Ίσμαελ Μπλάνκο (30’) είχε φτάσει από το πρώτο ημίχρονο στο 0-3 στη Φυλή. Όμως η ομάδα του Γιώργου Δώνη είχε καταρρεύσει στο δεύτερο ημίχρονο και είχε ισοφαριστεί με δύο τέρματα του Γουέλινγκτον (52’ πεν., 56’) και ένα του Άλβες (71’).

Όσο για τον ΟΦΗ, είχε 52 χρόνια να φτάσει από το 0-3 σε 3-3 στην έδρα του. Η προηγούμενη φορά ήταν στις 23 Νοεμβρίου 1969, όταν ένα χατ-τρικ του Πέτρου Βουζουνεράκη είχε ισοφαρίσει το ματς με τον Πιερικό.