Home / Άλλα Σπόρ / Ολυμπιακός: «Ο Θρύλος νίκησε την ΑΕΚ και τη… διαιτησία»

Ολυμπιακός: «Ο Θρύλος νίκησε την ΑΕΚ και τη… διαιτησία»

Στόχος επετεύχθη για τον Ολυμπιακό, ο οποίος έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Handball Premier, επικρατώντας 25-23 της ΑΕΚ.

Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν με παράπονα για τη διαιτησία, όπως προκύπτει από το match report που ανέβηκε στην ιστοσελίδα του συλλόγου.

«Ο Θρύλος νίκησε με 25-23 την ΑΕΚ και τη… διαιτησία και έκανε το 1-0 στη σειρά!», αναφέρουν οι Πειραιώτες, αλλά και: «η ΑΕΚ μείωσε σε 23-22, με ανύπαρκτο πέναλτι, τεράστιο λάθος των διαιτητών (και δίλεπτο στον Παπαβασίλη)».

Η ανάλυση του ματς

Με το «δεξί» στους τελικούς του πρωταθλήματος «μπήκε» η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή. Στον πρώτο τελικό της Handball Premier στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης, ο Θρύλος νίκησε με 25-23 την ΑΕΚ και τη… διαιτησία και έκανε το 1-0 στη σειρά!

Παίζοντας σπουδαία άμυνα, οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση στο μεγαλύτερο διάστημα του τελικού, είχαν προβάδισμα πέντε και έξι γκολ και πέτυχαν το στόχο τους κόντρα στους «κιτρινόμαυρους», κάνοντας το πρώτο, από τα τρία βήματα, για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της σεζόν 2023-24.

Την Πέμπτη (6/6), η ομάδα του Ζέλικο Μπάμπιτς θα δώσει τον δεύτερο τελικό της Handball Premier, αυτή τη φορά στην έδρα της ΑΕΚ, με μοναδικό στόχο το «διπλό» και το 2-0 στη σειρά.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και με γκολ του Σάββα (5:32), προηγήθηκε με 3-1. Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 4-4, αλλά ο Θρύλος ξέφυγε ξανά με +2 (6-4), στο 14ο λεπτό, με τον Σλίσκοβιτς να ανεβάζει τη διαφορά στα τρία τέρματα, για το 7-4, στο 15:28. Στο 19ο λεπτό, ο Κάβτσιτς έδωσε «αέρα» +4 (9-5) στους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι συνέχισαν την κυριαρχία τους, με τον Σάββα να «γράφει» το 10-6, στο 21:14. Οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν σε 10-8, όμως ο Ολυμπιακός πάτησε δυνατά το «γκάζι» και «έκλεισε» το πρώτο ημίχρονο με ευρεία διαφορά πέντε γκολ (13-8), μετά από νέα εξαιρετική προσπάθεια από τον Σλίσκοβιτς (28:54).

Στο ξεκίνημα (34:56) του δεύτερου ημιχρόνου, ο Σλίσκοβιτς «χτύπησε» ξανά και ανέβασε το προβάδισμα του Θρύλου στο +6 (15-9), ενώ στο 38:22, ο Πασσιάς έκανε το 17-12. Οι «ερυθρόλευκοι» χαλάρωσαν και μετά από αρκετή ώρα, η ΑΕΚ μείωσε στα δύο γκολ (19-17). Ο Βίντα επανάφερε το +3 (20-17), στο 46:43, αλλά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και πάλι, αυτή τη φορά σε 22-21. Στο 56:19, ο Σάββας έδωσε «ανάσα» στον Ολυμπιακό, κάνοντας το 23-21, αλλά η ΑΕΚ μείωσε σε 23-22, με ανύπαρκτο πέναλτι, τεράστιο λάθος των διαιτητών (και δίλεπτο στον Παπαβασίλη). Ο Σλίσκοβιτς «απάντησε», ωστόσο, στο 58:20, για το 24-22, με τον Κάβτσιτς να διαμορφώνει, στο τελευταίο δευτερόλεπτο (59:59), το τελικό 25-23 του Θρύλου.

Ολυμπιακός (Ζέλικο Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης, Βίντα 3, Τζίμπουλας, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 9, Δομπρής 1, Πασσιάς 3, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς 3, Μιχαηλίδης, Σάββας 5

ΑΕΚ (Φρεντερίκ Μπουζάν): Αραμπατζής, Τικ 1, Γιόνσον 3, Μαντάλινιτς 2, Μάλλιος, Τέπερ, Ηλιόπουλος, Τόμε 4, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 3, Άρσιτς, Μπελανσέν 2, Σόκολιτς, Μίλερ 2, Λέμος 5, Κεδέρης 1