Home / Μπάσκετ / Euroleague / Ολυμπιακός: Καταρρέει στα δεύτερα δεκάλεπτα

Ολυμπιακός: Καταρρέει στα δεύτερα δεκάλεπτα

Σα να μη βγαίνει στο παρκέ στα δεύτερα δεκάλεπτα των αγώνων εμφανίζεται εσχάτως ο Ολυμπιακός.

Στα τρία τελευταία παιχνίδια του στην Ευρωλίγκα έχει δει τους αντιπάλους να πατούν γκάζι και να αποκτούν μεγάλη διαφορά, την ώρα που οι παίκτες του επιδίδονται σε διαγωνισμό λαθών, άστοχων σουτ, κακών επιλογών και ολιγωρίας στην άμυνα.

Το κακό άρχισε στο ματς με την Αναντολού Εφές στην Κωνσταντινούπολη, όπου το +15 της πρώτης περιόδου (11-26) με ένα επί μέρους σκορ 32-8 έγινε 43-34 στο ημίχρονο.

Η συνέχεια δόθηκε κόντρα στην ΤΣΣΚΑ στο ΣΕΦ, όπου ο Ολυμπιακός από το -12 στην πρώτη περίοδο (12-24) βρέθηκε ακόμη πιο πίσω στο ημίχρονο, 26-44, με το επί μέρους 14-20 στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Χθες απέναντι στην Μπασκόνια οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν καλά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με +6 στην πρώτη περίοδο (15-21), αλλά οι Βάσκοι έκαναν ένα 28-11 στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήγαν στα αποδυτήρια με 43-32.

Συνολικά, λοιπόν, ο Ολυμπιακός έχει δεχτεί στις δεύτερες περιόδους των τριών τελευταίων ματς 80 πόντους (26,6 πόντους κατά μέσο όρο) κι έχει πετύχει μόλις 33 (11 κατά μέσο όρο).