Home / Βόλεϊ / «Ξεμπέρδεψε» με τον Μίλωνα ο Παναθηναϊκός, πριν τους «τελικούς» με Χάλκμπανγκ και ΠΑΟΚ

Παρά το γεγονός ότι δεν εντυπωσίασε με την απόδοσή του, ο Παναθηναϊκός πήρε σημαντική νίκη με 3-1 σετ κόντρα στον Μίλωνα στο Μαρούσι, φτάνοντας τους 13 βαθμούς και συνεχίζοντας να βρίσκεται στο -2 από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ.

Πλέον, οι «πράσινοι» στρέφουν την προσοχή τους αρχικά στον μεσοβδόμαδο (1/2, 20:00) εντός έδρας ημιτελικό του Challenge Cup με αντίπαλο την τούρκικη Χάλκμπανγκ, και στη συνέχεια στο μεγάλο ντέρμπι του ερχόμενου Σαββάτου (5/3, 18:00), με τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 7-2, χάρη σε δύο συνεχόμενους άσους του Ντεν Ντρις. Ο Μίλωνας μείωσε σε 10-7, αλλά οι γηπεδούχοι δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και τελικά πήραν το πρώτο σετ με 25-19.

Ανταγωνιστικοί οι φιλοξενούμενοι και στο δεύτερο σετ, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 8-4 και τον Μίλωνα να ισοφαρίζει σε 9-9 με μπλοκ του Μάτσιεϊ. Χέρι-χέρι οι δύο ομάδες στο σκορ στη συνέχεια, με τον Παναθηναϊκό ωστόσο να κάνει το 2-0 (25-21).

Ο Μίλωνας πήρε το τρίτο σετ με 25-23 και μείωσε σε 2-1, όμως η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έδειξε χαρακτήρα και κυριάρχησε στο τέταρτο, το οποίο κατέκτησε τελικά με 25-17.

Τα σετ:25-19, 25-21, 23-25, 25-17