Home / Ποδόσφαιρο / Super League 2 / Ξέφυγε ο Ιωνικός, γλίτωσε τα χειρότερα ο Λεβαδειακός

Ξέφυγε ο Ιωνικός, γλίτωσε τα χειρότερα ο Λεβαδειακός

Ασταμάτητος ο Ιωνικός, γκέλα για Λεβαδειακό και επιστροφή στις νίκες για την Παναχαϊκή.

Ένα ακόμη βήμα προς την κορυφή έκαναν οι Νικαιώτες, οι οποίοι επικράτησαν 1-0 του Απόλλωνα στη Λάρισα και έφτασαν στις πέντε διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα και βρέθηκαν στο +5 από τη δεύτερη θέση λόγω της απώλειας των Βοιωτών. Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού έφτασε σε ακόμη μια οριακή νίκη, αλλά αυτήν τη φορά δεν χρειάστηκε να… περιμένει μέχρι τις καθυστερήσεις ώστε να «χτυπήσει». Σε μια φάση που έδειξε να είναι αρκετά δουλεμένη και εκμεταλλευόμενοι την ποιότητα του Ρόλε, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 20’ με πλασέ του Κοτσώνη έπειτα από φάουλ του Αργεντινού άσου. Στο 66’ ο Ιωνικός έφτασε κοντά στο 2-0, με τον Κάστρο να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.

Πλέον, έχει 37 βαθμούς, ενώ ο Λεβαδειακός που γλίτωσε τα χειρότερα κόντρα στην Ιεράπετρα με το 1-1, είναι στους 32 και στους 31 η Ξάνθη. Οι Βοιωτοί έφτασαν κοντά στο 0-1 στο 30’, αλλά ο Νίκας έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και δέκα λεπτά μετά ο Κούστα άνοιξε το σκορ για τον ΟΦΙ με πέναλτι, έπειτα από μαρκάρισμα του Παναγιώτου στον Βογιατζής το οποίο ο διαιτητής θεώρησε αντικανονικό. Οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση άμεσα, βρέθηκαν στα… σχοινιά, αφού άρχισε να τους πιέζει και ο χρόνος από ένα σημείο και μετά. Εν τέλει έσωσαν την παρτίδα με τον Μαρίνο να ισοφαρίζει στο 88’ με κεφαλιά.