Home / Μπάσκετ / Euroleague / Ντεμπούτο Ζιζού στη Ρεάλ με… πεντάρα, «ντόρτια» η Μπάρτσα

Ντεμπούτο Ζιζού στη Ρεάλ με… πεντάρα, «ντόρτια» η Μπάρτσα

Aθήνα
Το κυρίαρχο πρόσωπο της αναμέτρησης ανάμεσα στη Ρεάλ Μαδρίτης και τη Ντεπορτίβο Λα Κορούνια για την 19ηηη αγωνιστική της Primera Division, βρισκόταν όλη τη διάρκεια στον πάγκο! Ο λόγος βέβαια για τον Ζινεντίν Ζιντάν, ο οποίος άρχισε με νίκη 5-0 την καριέρα του ως πρώτος προπονητής της Ρεάλ Μαδρίτης.

Το σκορ άνοιξε ο Μπενζεμά στο 15ο λεπτό και στο 22′ έδωσε τη «σκυτάλη» στον Μπέιλ. Ο Ουαλός όχι μόνο δεν έχασε τη θέση του στην 11άδα, αλλά ήταν ο πρωταγωνιστής του αγώνα. Στο 22’ έκανε το 2-0 και ακολούθησαν άλλα δύο τέρματα στο β’ ημίχρονο, προτού αντικατασταθεί. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν «βρήκε» το 15ο φετινό γκολ του στην Primera, αλλά ο Μπενζεμά σκόραρε το δικό του 14ο, ολοκληρώνοντας τον θρίαμβο της βασίλισσας στο «Μπερναμπέου».

Ο Λιονέλ Μέσι σημείωσε (8,14,58) το πρώτο χατ-τρικ του 2016 και 33ο στην καριέρα του, επιτρέποντας σητν Μπαρτσελόνα να πανηγυρίσει μία εύκολη νίκη (4-0) απέναντι στην Γρανάδα, ενώ το τελικό σκορ έγραψε ο Νεϊμάρ στο 83ο λεπτό.

Με αυτόν το τρόπο ο Αργεντινός σούπερ σταρ υποστήριξε με τον καλύτερο τρόπο τη «χρυσή μπάλα» που πρόκειται να παραλάβει την Δευτέρα στην Ζυρίχη στην τελετή της FIFA για τους κορυφαίους στον κόσμο.

Με τους Καταλανούς ξεκίνησαν και «άρεσαν» οι Τουράν και Βιδάλ, ενώ η «Μπάρτσα», η οποία προερχόταν από τρεις ισοπαλίες στα τελευταία τέσσερα ματς πρωταθλήματος, έφτασε τους 42 βαθμούς.

Σε άλλα ματς, η Σεβίλη υποχρέωσε σε ήττα την Αθλέτικ Μπιμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε, της οποίας επιβλήθηκε 2-0 στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» και την ξεπέρασε στη βαθμολογία, αφού οι Βάσκοι έμειναν στους 28 βαθμούς ενώ η ομάδα της Ανδαλουσίας έφτασε στους 29 και ανέβηκε στην έκτη θέση.

Πολύτιμο τρίποντο που την απομάκρυνε από την επικίνδυνη ζώνη πήρε και η Χετάφε στο «Αλφόνσο Πέρεθ», νικώντας 1-0 την Μπέτις.