Home / Βόλεϊ / Νικηφόρα πρεμιέρα με ανατροπή για Θέτιδα, «μίλησαν» οι έδρες σε Μαρκόπουλο και Λαμία

Με μια εκπληκτική εμφάνιση η Θέτιδα Βούλας επέστρεψε από την «κόλαση» και επικράτησε στο τάι μπρέικ με 3-2 του Άρη στη Θεσσαλονίκη πετυχαίνοντας την πρώτη του νίκη στη φετινή Volley League γυναικών.

Με εντός έδρας νίκες ξεκίνησαν τη σεζόν Λαμία και Μαρκόπουλο καθώς έκαμψαν την αντίσταση του Α.Ο. Θήρας και του Αιγάλεω αντίστοιχα.

Στη Θεσσαλονίκη ο Άρης υποδέχθηκε τη Θέτιδα Βούλας με τις φιλοξενούμενες να καταφέρνουν να πάρουν το πρώτο σετ δύσκολα με 25-22 χάρη στην ψυχραιμία που επέδειξαν στην υποδοχή. Οι «κίτρινες» απέκτησαν το μομέντουμ στα επόμενα δύο σετ και άλλαξαν τη ροή του ματς καθώς είχαν… ρέντα στο σερβίς κάνοντας το 2-1. Εκεί η ομάδα της Βούλας πείσμωσε και έφτασε στην ισοφάριση με το εντυπωσιακό 25-12 στο τέταρτο σετ. Στο τάι μπρεικ η Θέτιδα ολοκλήρωσε την ανατροπή και πήρε την πρώτη της νίκη στη σεζόν με 3-2.

Τα σετ: 22-25,25-20,25-20,12-25,13-15

Στη Λαμία η τοπική ομάδα προηγήθηκε εύκολα με 2-0 σετ απέναντι στον Α.Ο. Θήρας επικρατώντας με 25-23 και 25-22. Η ομάδα της Σαντορίνης βελτίωσε την υποδοχή της και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2. Ωστόσο στο τάι μπρέικ, η Λαμία μπόρεσε να ανταπεξέλθει και έφτασε στη νίκη καθώς επικράτησε 15-13 κάνοντας το 3-2.

Τα σετ: 25-23, 25-22,15-25,19-25, 15-13

Με νίκη ξεκίνησε τη σεζόν και το Μαρκόπουλο καθώς πήρε «καθαρή» νίκη κόντρα στο ελπιδοφόρο Αιγάλεω. Οι γηπεδούχες πήραν το πρώτο σετ με 25-19 κάνοντας το 1-0 στα σετ. Η ομάδα του Αιγάλεω, έβγαλε αντίδραση και κυριάρχησε στο μπλοκ ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ μετά το 23-25.

Στη συνέχεια το Μαρκόπουλο, επιβεβαίωσε την ανωτερότητα του παίρνοντας το 3ο σετ με 25-20. Στο τέταρτο και κρισιμότερο σετ, το Αιγάλεω «λύγισε» παρά το προβάδισμα των τεσσάρων πόντων που πήρε με αποτέλεσμα το Μαρκόπουλο να επικρατήσει με 25-15 και να κάνει το 3-1.

Τα σετ: 25-19,23-25,25-20,25-15