Home / Βόλεϊ / Νικητής ο Ολυμπιακός στο ντέρμπι κορυφής με Φοίνικα

Νικητής ο Ολυμπιακός στο ντέρμπι κορυφής με Φοίνικα

Αθήνα
Αντιστρόφως ανάλογα ξεκίνησε τη νέα χρονιά ο Ολυμπιακός συγκριτικά με τον τρόπο που είχε κλείσει την προηγούμενη, αφού μετά την ήττα από την Κηφισιά στο κλειστό του Ρέντη νίκησε στο ίδιο γήπεδο, τον Φοίνικα Σύρου με 3-0 (25-15, 25-23, 25-19).

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν ρεβάνς για το 2-3 στο κλειστό της Ερμούπολης, στον πρώτο γύρο, ενώ παράλληλα «ξεφορτώθηκαν» τους Κυκλαδίτες σε περίπτωση ισοβαθμίας, περιμένουν δε το αποτέλεσμα του αγώνα της Κηφισιάς στην Πάτρα με την Παναχαϊκή για να δουν αν θα παραμείνουν μόνοι στην κορυφή.

Η νίκη του Ολυμπιακού αποκτά μεγαλύτερη αξία αν αναλογιστεί κανείς ότι οι Παπαδόπουλος, Γκούζντα είχαν πυρετό, ο Όγκουρτσακ έπαιξε με πυρετό, ενώ ο ανέτοιμος Έγκλεσκαλνς συμμετείχε ελάχιστα και η ομάδα του έπαιξε με διαγώνιο τον Σακόγλου. Πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Τσουκ, που αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 17 πόντους, ενώ εξαιρετικά πήγε το σερβίς και το μπλοκ.

Παναθηναϊκός – Λαμία 3-0

Ο Παναθηναϊκός κατέγραψε την όγδοη νίκη στη φετινή Α1, επικρατώντας της Λαμίας με 3-0 (25-21, 28-26, 25-20) σε 80 λεπτά στο κλειστό της Κυψέλης, κάνοντας νικηφόρο ντεμπούτο στον 2ο γύρο του πρωταθλήματος.

Με τη νίκη τους οι «πράσινοι» ανέβηκαν στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, με τον Παμβοχαϊκό να έχει πάντως παιχνίδι λιγότερο. Οι «πράσινοι», που πήραν το πέμπτο τρίποντο στο πρωτάθλημα, είχαν υπεροχή σε μπλοκ και επίθεση. Η Λαμία, πάντως, πάλεψε αρκετά, απείλησε με ανατροπή στο 2ο σετ όταν κατάφερε να τρέξει σερί 4-0 και να ισοφαρίσει σε 24-24, αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.

Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Άρης 3-0

Το τρίτο τρίποντο στη φετινή Α1 και δεύτερο εντός έδρας κατάκτησε απόψε ο Εθνικός, που επικράτησε στην Αλεξανδρούπολη του Άρη με 3-0 (25-22, 26-24, 25-21) και ξαναμπήκε στην πρώτη οκτάδα του βαθμολογικού πίνακα. Με τον βραζιλιάνο διαγώνιο Γκιλέν να κάνει ντεμπούτο και με αποτελεσματικότητα στα τελειώματα των σετ, η ομάδα του Έβρου εκτός της νίκης πήρε το πλεονέκτημα απέναντι στους «κίτρινους» σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων.

Ο Άρης αγωνίστηκε χωρίς τον Κυριακίδη (πρόβλημα στο πόδι), ενώ στο 1ο σετ αντικαταστάθηκε ο Χαριτωνίδης λόγω ενοχλήσεων στους ραχιαίους και έκανε ντεμπούτο ο νεαρός Πρώιος, που αποκτήθηκε πριν από λίγες ημέρες από τη ΧΑΝΘ. Ο αγώνας δεν είχε ποιότητα αλλά ο Εθνικός είχε την ουσία και πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο που θα τον βοηθήσει αγωνιστικά και ψυχολογικά.

Παναχαϊκή – Κηφισιά 1-3

Όπως τελείωσε την περυσινή χρονιά, δηλαδή με νίκη έτσι ξεκίνησε και το 2016 για την Κηφισιά, που επικράτησε στην Πάτρα με 1-3 (21-25, 18-25, 25-23 22-25) της Παναχαϊκής, με τη φανέλα της οποίας έκανε ντεμπούτο και άφησε καλές εντυπώσεις ο Βραζιλιάνος ακραίος Ίβαν Βάλτερ.

Μετά τη νίκη αυτή η Κηφισιά διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, μαζί με τον Ολυμπιακό αλλά με πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με τους «ερυθρόλευκους». Η Κηφισιά ήταν ανώτερη στην άμυνα, είχε ποιοτική υποδοχή και πήρε δίκαια τη νίκη, ενώ η Παναχαϊκή υστέρησε στην υποδοχή και σε όλο τον αγώνα κυνηγούσε το σκορ.

Ηρακλής – Ορεστιάδα 3-2

Την τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα και πρώτη εντός έδρας σημείωσε ο Ηρακλής, αυξάνοντας τας τις ελπίδες του για παραμονή στην κατηγορία. Ο «Γηραιός» επικράτησε ύστερα από δυνατό παιχνίδι της Ορεστιάδας 3-2 (26-24, 08-25, 25-22, 27-29, 15-11), σημειώνοντας δεύτερη νίκη (3-0 στον α΄ γύρο) επί της ομάδας του Έβρου.

Συνέχεια την Πέμπτη…

Η αγωνιστική θα ολοκληρωθεί την Πέμπτη στο Βραχάτι, με τον Παμβοχαϊκό να φιλοξενεί τον ΠΑΟΚ, ο οποίος τελικά θα έχει στη διάθεσή του τους Κουβανούς άσους του, Σεπέδα και Χιμένες.

Ωστόσο, αμφότεροι προέρχονται από πολύωρο και κοπιαστικό υπερατλαντικό ταξίδι, μιας και συμμετείχαν με την Εθνική ομάδα της χώρας τους στο Προολυμπιακό τουρνουά του Καναδά, από όπου επιστρέφουν έχοντας κατακτήσει την πρώτη θέση και μαζί την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο.

Στις αναμετρήσεις της 12ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Ολυμπιακός – Φοίνικας Σύρου 3-0 (25-15, 25-23, 25-19)

Ηρακλής – Ορεστιάδα 3-2 (26-24, 08-25, 25-22, 27-29, 15-11)

Παναχαϊκή – Α.Ο. Κηφισιάς 1-3 (21-25, 18-25, 25-23, 22-25)

Εθνικός Αλεξ. – Άρης 3-0 (25-22, 26-24, 25-21)

Παναθηναϊκός – Λαμία 3-0 (25-21, 28-26, 25-20)