Home / Άλλα Σπόρ / Νίκη με ανατροπή για την Εθνική χάντμπολ γυναικών

Νίκη με ανατροπή για την Εθνική χάντμπολ γυναικών

Η Εθνική χάντμπολ γυναικών νίκησε 23-21 στην έδρα της Βοσνίας στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα πλέι οφ του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του 2023 και το ερχόμενο Σάββατο στο γήπεδο του Καζίν θα διεκδικήσει με πλεονέκτημα την πρόκριση στη δεύτερη φάση.

Κορυφαίες για την ελληνική ομάδα ήταν οι Μανιά (7 γκολ), Ζυγούρα (6 γκολ), Αργυροπούλου (5 γκολ) και Μάγδα Κεπεσίδου.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πραγματοποίησε ένα απίστευτο τελευταίο 15λεπτο, αφού βρέθηκε να χάνει 12-18 στο 45’, 14-19 στο 49’ και 16-20 στο 50’, αλλά έκανε την ανατροπή με επιμέρους σκορ 10-2 και σερί 6-0 για το 22-20 στο 59’. Σε αυτό το διάστημα, η Εθνική είχε μεγάλη πρωταγωνίστρια τη Μανιά, η οποία πέτυχε 4 γκολ, ενώ Αργυροπούλου και Ζυγούρα πέτυχαν το πρώτο και το τελευταίο γκολ της ανατροπής.

Η Βοσνία μείωσε σε 22-21 με την Ντέμιτς, ωστόσο η Ζυγούρα με πέναλτι που κέρδισε η ίδια και εκτέλεσε εύστοχα έγραψε το τελικό 23-21 σε «νεκρό» χρόνο.

«Παίζαμε καλή άμυνα από την αρχή, αλλά κάναμε πολλά τεχνικά λάθη και χάσαμε πολλά σουτ από τα έξι μέτρα. Αυτό μας έριξε ψυχολογικά και, σε συνδυασμό με την ατμόσφαιρα από 1.200 φιλάθλους που δεν έχουν συνηθίσει να παίζουν τα κορίτσια, μας επηρέασε και βρεθήκαμε να χάνουμε με 6 γκολ.

Παράλληλα, παρότι δεν μου αρέσει να μιλάω για τους διαιτητές, δεν μπορώ να μη σχολιάσω ότι είχαμε να αντιμετωπίσουμε μία εχθρική διαιτησία. Κρατάμε ότι είχαμε ένα καταπληκτικό τελευταίο 15λεπτο σε άμυνα και επίθεση. Είναι καθαρά θέμα αυτοπεποίθησης κοριτσιών να καταλάβουν τις δυνατότητές τους. Σαφέστατα, δεν τελείωσε τίποτα. Ήταν μόνο το πρώτο ημίχρονο, πρέπει να έχουμε αποφασιστικότητα το Σάββατο στον επαναληπτικό για να πάρουμε την πρόκριση», σχολίασε ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Παναγιώτης Μεσσήνης.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-3, 4-5, 7-6, 7-7, 8-9 (ημχ) 9-11, 11-13, 12-17, 16-19, 19-20, 23-21

ΕΛΛΑΔΑ (Μεσσήνης): Μ. Κεπεσίδου, Χατζηπαρασίδου, Ζενέλι, Ζυγούρα 6, Κυρικλίδου, Τσικνάκη, Φράγκου, Ν. Κεπεσίδου 1, Ντιμτσούδη, Μανιά 7, Κωστοπούλου, Κερλίδη 2, Στουγιαννίδου 2, Τροχίδου, Αργυροπούλου 5, Καραμάνου

ΒΟΣΝΙΑ (Χάτζοβιτς): Α. Γκουντέλι, Λατίφοβιτς, Ράιλιτς, Βράνσιτς 3, Κολάσινατς 7, Τόπτσιτς, Μ. Γκουντέλι 2, Ντέμιτς 5, Νταούτοβιτς 1, Κούλιτς, Μπόσνιακ 2, Γκαβρίλοβιτς, Μάγκιτς, Πίντρο, Αλίκαντιτς, Τόπιτς 1

Διαιτητές: Ιβάνοβιτς- Βούισιτς (Μαυροβούνιο), Παρατηρητής: Ομπούτσινα (Σερβία)