Home / Άλλα Σπόρ / Νίκησε τον ΠΑΟΚ και μείωσε η Νέα Ιωνία

Νίκησε τον ΠΑΟΚ και μείωσε η Νέα Ιωνία

Παρέμεινε στο «κόλπο» της κατάκτησης του τίτλου στην Α1 χάντμπολ γυναικών η Νέα Ιωνία. Ο ΟΦΝΙ νίκησα στα βόρεια προάστια 24-20 τον ΠΑΟΚ στον τρίτο τελικό του πρωταθλήματος, μείωσε σε 2-1 τη σειρά και πάει στη Μίκρα την ερχόμενη Τετάρτη για την ισοφάριση, σε διαφορετική περίπτωση ο “δικέφαλος” θα κατακτήσει τον πέμπτο συνεχόμενο τίτλο του.

Η Νέα Ιωνία μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε 4-2 και 5-3, αλλά ο “δικέφαλος’, με πρωταγωνίστρια τη Ζυγούρα, ισοφάρισε σε 5-5. Οι κυπελλούχες Ελλάδος ανέβασαν ρυθμούς κι έφτασαν στο 10-8 με την Κεπεσίδου, ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 12-9.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο ΠΑΟΚ μείωσε 15-14 με το γκολ της Μπροκάρντο, αλλά η Νέα Ιωνία ξέφυγε 20-14 με σερί στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα κι έφτασε στο 13-7 με τη Στουγιαννίδου. Οι παίκτριες του Δημήτρη Πελεκίδη απλά μείωσαν στο τελικό 24-20.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-3, 5-5, 7-5, 10-8, 12-9 (ημχ), 14-10, 14-12, 16-14, 20-15, 21-16, 24-20

ΟΦ Νέας Ιωνίας (Μπούνας): Μ. Κεπεσίδου 1, Μανιά, Μουρατίδου, Ανδρίτσου 2, Κοτρώτσιου, Κμίροβα 4, Κρίνιτς 2, Καρέλα, Μακρή, Φράγκου, Ν. Κεπεσίδου 7, Γιαννοπούλου, Ντιμτσούδη, Νταβίντοβιτς 3, Μπόγιανιτς 3, Στουγιαννίδου 2

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 1, Μεντεσίδου, Βράνσιτς 3, Χριστοφόρις, Καπρινιώτη, Σαμολαδά 1, Σεβδίλη 6, Γκόμες, Ζένελι, Μποριζόφσκα 1, Νταμπέφσκα 1, Τομάσεβιτς, Ριμπέιρο, Ζυγούρα 2, Μπουράτο 5

Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 2-2. Κόκκινη: Φράγκου (36:06 – επικίνδυνο παιχνίδι). Πέναλτι: 7/7 – 3/4