Home / Μπάσκετ / Με τρίποντο-προσευχή αποκλείστηκε το Περιστέρι

Με τρίποντο-προσευχή αποκλείστηκε το Περιστέρι

Αποκλεισμός με τον πιο οδυνηρό τρόπο για το Περιστέρι. Παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη μπήκε… κοιμισμένη στο ματς κόντρα στη Ρίγα, μένοντας πίσω στο σκορ και με 18 πόντους (28-10), έχοντας κάκιστα ποσοστά, κατάφερε να φτάσει μια ανάσα από την παράταση (57-57). Ωστόσο, με τρίποντο-προσευχή στο 1’’ από τον Ζόρικς, οι Λετονοί απέτρεψαν τον έξτρα χρόνο, παίρνοντας τη νίκη (60-57) και την πρόκριση, τιμωρώντας το σύνολο του Έλληνα τεχνικού για το ανύπαρκο πρώτο ημίχρονο.

Κορυφαίος ήταν ο Γιάννης Μπουρούσης με 19 πόντους με 7/10 εντός πεδιάς, ενώ ο Τεράν Πέτεγουεϊ σταμάτησε στους 11 πόντους και στην καλή εμφάνιση του πρώτου μέρους, μην βοηθώντας το ίδιο στο δεύτερο μισό. Σπουδαία σουτ στα τελευταία λεπτά από τον Καράμπελα, που είχε 8 πόντους και 4 ασίστ.

Πολυφωνία στην επίθεση για τους γηπεδούχους με πρώτο σκόρερ τον Όλμαν (17π., 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ) και ακολούθησαν οι Άτε (11π.) Ζόρικς και Σκέλε (από 10π.).