Home / Ομάδες / Με ρεκόρ Ράσφορντ η Αγγλία

Με ρεκόρ Ράσφορντ η Αγγλία

Με τον Ράσφορντ να σκοράρει στο ντεμπούτο του και να γίνεται ο νεαρότερος διεθνής Άγγλος που το καταφέρνει τα “τρία λιοντάρια” νίκησαν με 2-1 την Αυστραλία για φιλικό ματς ματς προετοιμασίας ενόψει της τελικής φάσης του Euro 2016.

Η εθνική Σλοβακίας με δύο γκολ του Νέμετς νίκησε με 3-1 την αντίστοιχη της Γεωργίας, την ώρα που η Τσεχία συνέτριψε με 6-0 τη Μάλτα σε φιλικά ματς προετοιμασίας ενόψει της τελικής φάσης του Euro 2016. Αναλυτικά.

Στο Βελς της Αυστρίας, η Σλοβακία με τον 24χρονο μέσο του ΠΑΟΚ, Έρικ Σάμπο, να ξεκινά στη βασική ενδεκάδα νίκησε με 3-1 τη Γεωργία, χάρη σε δύο γκολ του Νέμετς κι ένα του Ζρέλακ. Στο Κουφστάιν, η εθνική Τσεχίας δε συνάντησε καμία αντίσταση από τη Μάλτα και τη συνέτριψε με 6-0.

Το σκορ για τους Τσέχους άνοιξε ο 34χρονος άσος της Μπορντό, Γιάροσλαβ Πλάσιλ, ενώ στη συνέχεια βρήκαν δίχτυα οι Σκόντα, Χούμπνικ, Λάφατα, Νέτσιντ και Σχρικ και τον Πάβελ Βρμπα να χρησιμοποιεί δύο ενδεκάδες. Στη βασική ενδεκάδα ξεκίνησε κι ο 35χρονος άσος της Άρσεναλ, Τόμας Ροσίτσκι. Ο Πετρ Τσεχ έφθασε τις 119 συμμετοχές με την εθνική ομάδα της χώρας του.

Η Σλοβακία είναι στον δεύτερο όμιλο του Euro 2016, μαζί με τις αντίστοιχες των Ρωσίας, Ουαλίας κι Αγγλίας, ενώ η Τσεχία στον τέταρτο με τις αντίστοιχες των Ισπανίας, Τουρκίας και Κροατίας. Η τελευταία υποδέχθηκε στην Κοπρίβνιτσα τη Μολδαβία και τη νίκησε με το πτωχό 1-0 χάρη στο γκολ του Αντρέι Κράμαριτς μόλις εννιά λεπτά μετά την έναρξη του ματς. Στον αγωνιστικό χώρο πέρασε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και ο κεντρικός αμυντικός της Ντίναμο Ζάγκρεμπ και πρώην των Παναθηναϊκού και ΠΑΟΚ, Γκόρντον Σίλντενφελντ.

Στο Μπέλφαστ, η Βόρειος Ιρλανδία απέκτησε προβάδισμα δύο γκολ απέναντι στη Λευκορωσία από το πρώτο ημίχρονο με τους Λάφερτι και Γουάσινγκτον να διαμορφώνουν το 2-0. Το 3-0 ήρθε στο 88ο λεπτό από τον Γκριγκ, σκορ το οποίο έμελλε να είναι και τελικό. Βασικός, κάτω από τα γκολπόστ της δεύτερης, ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου, Αντρέι Γκορμπούνοβ. Η Βόρειος Ιρλανδία είναι στον τρίτο όμιλο, μαζί με τις Γερμανία, Ουκρανία και Πολωνία.

Στο Σάντερλαντ, η Αγγλία άνοιξε το σκορ μόλις τρία λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης με τον Μάρκους Ράσφορντ, ο οποίος έγινε ο πιο νέος σκόρερ της εθνικής Αγγλίας σε ντεμπούτο του. Ο Γουέιν Ρούνεϊ έκανε το 2-0 στο 55ο λεπτό, πριν ο Ντάιερ στείλει την μπάλα στα δίχτυα της δική του εστίας και μειώσει σε 2-1 για την εθνική Αυστραλίας που είχε τον Άγγελο Ποστέκογλου στον πάγκο (ο Κρις Οικονομίδης πέρασε ως αλλαγή στο γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο).

Τέλος, στο Δουβλίνο η Ιρλανδία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την αντίστοιχη της Ολλανδίας. Ο Λονγκ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με τη συμπλήρωση μισής ώρας στο ματς, με τον Ντε Γιονγκ να παίρνει τη θέση του Βαϊνάλντουμ στο 82ο λεπτό και να βρίσκει δίχτυα τρία λεπτά αργότερα. Η Ιρλανδία είναι στον 5ο όμιλο της τελικής φάσης του Euro 2016, μαζί με τις Βέλγιο, Ιταλία και Σουηδία.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ: Μούτσα (63′ Νοβότα), Σάλατα, Γκιόμπερ, Τέσακ, Σκρίνιαρ, Σάβο (66′ Σέστακ), Γκρέγκους (87′ Σβέντο), Πετσόβσκι, Μπέρο (79′ Χροσόβσκι), Νέμετς (70′ Ντούρις), Ζρέλακ

ΓΕΩΡΓΙΑ: Ρεβισβίλι, Κβερκβέλια, Ναβαλόβσκι (66′ Ντβάλι), Κάσια, Κακαμπάτζε, Καζαϊσβίλι (78′ Καζαϊσβίλι), Κομπαχίτζε (46′ Αμισουλασβίλι), Οκριασβίλι, Κβεκβεσκίρι, Μχεντλίτζε (46′ Κβιτάια), Τσαντουρισβίλι (46′ Κένια)

ΤΣΕΧΙΑ: Τσεχ (46′ Κούμπεκ), Καντεράμπεκ (66′ Μάρετσεκ), Σίβοκ, Χούμπνικ, Λιμπέρσκι (46′ Γκέμπρε Σελασιέ), Παβέλκα (65′ Κόλαρ), Πλάσιλ (46′ Ντάριντα), Σουράλ (46′ Λάφατα), Ροσίτσκι (66′ Σχικ), Κρέιτσι (46′ Σκάλακ), Σκόντα (46′ Νέτσιντ)

ΜΑΛΤΑ: Μπονέλο (87′ Χάμπερ), Άτζιους, Φάιλα (75′ Καμεντσούλι), Μπαλντακίνο, Ατάρντ (46′ Καμιλέρι), Τσαχ Μούσκατ, Μπρίφα (66′ Ρόουεν Μούσκατ), Μπρίφα, Σίμπερας (90′ Πιζάνι), Γκάμπιν (74′ Κρεμόνα), Κρίστενσεν (46′ Φένεχ), Εφιόνγκ (46′ Μιφσούντ)

ΚΡΟΑΤΙΑ: Σούμπασιτς, Βρσάλικο, Βίντα (46′ Σίλντενφελντ), Τσόρλουκα, Στρίνιτς, Μπρόζοβιτς (46′ Τσόριτς), Μπάντελι (46′ Άντολιτς), Πιάτσα (46′ Χαλίλοβιτς), Κράμαριτς (46′ Ρογκ), Πέρισιτς (46′ Τσοπ), Κάλινιτς

ΜΟΛΔΑΒΙΑ: Τσεμπάνου, Τζάρνταν, Τσαρπ (60′ Σιντορέντσο), Γκολοβατένκο, Τσατσαβάλ, Επουρεάνου, Ιονίτσα (79′ Μιχαΐλοβ), Τσεμποτάρου (87′ Άμπρος), Αντρόνιτς (60′ Κογιοτσάρι), Σπατάρου (77′ Ιβάνοβ), Μπούγκνεατς (53′ Μιλιντσεάνου)

ΑΓΓΛΙΑ: Φόρστερ (87′ Χίτον), Κλάιν, Σμόλινγκ (73′ Ντάιερ), Στόουνς, Μπέρτραντ, Χέντερσον, Ντινκγουότερ, Γουίλσιρ (46′ Μίλνερ), Στέρλινγκ (76′ Τάουνσεντ), Ράσφορντ (63′ Μπάρκλεϊ), Λαλάνα (46′ Ρούνεϊ)

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: Ράιαν, Ράιντσον (74′ Ντέγκενεκ), Ράιτ, Μίλιγκαν, Σμιθ, Μούοϊ (84′ Γκουντγουίν), Τζέντινακ, Λουόνγκο (58′ ΜακΚέι), Ρόγκιτς (73′ Γιούριτς), Μακλάρεν (58′ Οικονομίδης), Κρούσε (84′ Ιρβάιν)

ΒΟΡΕΙΟΣ ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Κάρολ, Μπέρντ, Κάθκαρτ, Έβανς, ΜακΛόφιν, ΜακΝάιρ, Ντάλας (74′ Χιουτζ), Ντέιβις, Κόρι Έβανς (74′ ΜακΓκιν), Λάφερτι (61′ Γκριγκ), Γουάσινγκτον (61′ Γουόρντ)

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ: Γκορμπούνοβ, Σίτοβ (78′ Πολίτεβιτς), Μαρτίνοβιτς, Φιλιπένκο (38′ Σιβάκοβ), Βολόντικο, Κορζούν, Κρίβετς, Στάσεβιτς, Κίσλιακ, Γκορντέιτσουκ, Γιανούς (72′ Πολιάκοβ)

ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Ράντολφ, Κόουλμαν, Ο’Σι, Ντάφι, Μπρέιντι, Γουίλαν (67′ Γκίμπσον), Κουίν (67′ Χέντρικ), ΜακΓκόλντρικ (76′ Χούλαχαν), Άρτερ (82′ Ο’ Κέιν), Λονγκ (67′ ΜακΚλιν), Γουόλτερς

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Σίλεσεν, Φέλτμαν, Μπρούμα, Φαν Ντάικ, Βίλεμς, Βαϊνάλντουμ (82′ Ντε Γιονγκ), Στρόοτμαν (70′ Φαν Χίνκελ), Μπαζούρ, Πρόμες, Γιάνσεν (75′ Ντοστ), Ντεπάι (61′ Μπέργκις)

Τα αποτελέσματα των φιλικών της Παρασκευής:

Σλοβακία – Γεωργία 3-1 (5′, 56′ Νέμετς, 70′ Ζρέλακ / 71′ Κένια)

Τσέχια – Μάλτα 6-0 (15′ Πλάσιλ, 21′ Σκόντα, 40′ Χούμπνικ, 74′ Λάφατα, 81′ Νέτσιντ, 90’+1′ Σχρικ)

Κροατία – Μολδαβία 1-0 (9′ Κράμαριτς)

Αγγλία – Αυστραλία 2-1 (3′ Ράσφορντ, 55′ Ρούνεϊ / 75′ αυτ. Ντάιερ)

Βόρειος Ιρλανδία – Λευκορωσία 3-0 (6′ Λάφερτι, 44′ Γουάσινγκτον, 88′ Γκριγκ)

Ιρλανδία – Ολλανδία 1-1 (30′ Λονγκ / 85′ Ντε Γιονγκ)

Σλοβακία – Γεωργία 3-1

πηγή : sport24.gr