Home / Μπάσκετ / Euroleague / Λύγισε τον Εξάστερο στο θρίλερ ο Ολυμπιακός

Λύγισε τον Εξάστερο στο θρίλερ ο Ολυμπιακός

Σε ένα ντέρμπι με τα… όλα του, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 63-58 του Εξάστερου και καρπώθηκε το 2ο ροζ φύλλο αγώνα στην τελική φάση του 48ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων (2-1).

Κορυφαίοι για τους «ερυθρόλευκους»
οι Αμπόση (20 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Λαμπρόπουλος (18 πόντοι) και Νικολαΐδης (13 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Από την άλλη πλευρά, για τους «πράσινους» ξεχώρισαν οι Αβδάλας (20 πόντοι, 9 ριμπάουντ), Κουστένης (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Ζερβός (13 πόντοι, 8 ριμπάουντ), με τον πρώτο να είναι ο μοιραίος, αφού αστόχησε σε τρίποντο ισοφάρισης λίγο πριν από το φινάλε.

Το ματς ήταν ντέρμπι από τα πρώτα λεπτά, με τον Εξάστερο να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας μικρό προβάδισμα (16-13).

Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήρθε στη δεύτερη περίοδο, όταν και «έσφιξαν» αμυντικά, κάτι που τους έφερε στο +5 στο φινάλε του ημιχρόνου (26-31).

Οι «πράσινοι» δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν ακόμα περισσότερο και πλησίασαν στον πόντο με τη λήξη της 3ης περιόδου (46-47).

Όπως αναμενόταν, το 4ο δεκάλεπτο ήταν συγκλονιστικό και εξελίχθηκε σε θρίλερ, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία.

Οι «ερυθρόλευκοι» απέκτησαν μικρό προβάδισμα (50-55 στο 33’), ωστόσο οι παίκτες του Εξάστερου έτρεξαν σερί 6-0 (56-55 στο 37’).

Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν δραματικά, με τον Ολυμπιακό να αποκτά «αέρα» 3 πόντων (58-61) με δύο βολές του Αμπόση.

Ακολούθησε επίθεση του Εξάστερου, αλλά ο Αβδάλας αστόχησε σε τρίποντο και ο Νικολαΐδης με 2/2 από τη γραμμή των βολών διαμόρφωσε το τελικό 58-63.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 26-31, 46-47, 58-63.