Home / Βόλεϊ / «Λύγισε» από την ανώτερη Τσεχία η Εθνική βόλεϊ γυναικών

«Λύγισε» από την ανώτερη Τσεχία η Εθνική βόλεϊ γυναικών

Κατώτερη των περιστάσεων η Εθνική βόλεϊ γυναικών έχασε 0-3 σετ από την Τσεχία στον τρίτο της αγώνα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και με δύο ήττες σε τρία ματς στον όμιλο του Ντίσελντορφ δυσκόλεψε περισσότερο την υπόθεση πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης και τώρα θα χρειαστεί νίκη στο ματς με το Αζερμπαϊτζάν την Τρίτη.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα στην αρχή της αναμέτρησης, με αμφότερες να φτάνουν στο +3 χωρίς αποτέλεσμα. Η Τσεχία βελτίωσε την άμυνά της κα έφτασε στο 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ, οι Τσέχες απέκτησαν το προβάδισμα και το αύξαναν συνεχώς, παρά το -3 των Ελληνίδων, οπότε κι έφτασαν στο 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ, οι Τσέχες εκμεταλλεύτηκαν την κακή ψυχολογία των παικτών του Γιουνούς Οτσάλ και έφτασαν με «περίπατο» στο 3-0.

Τα σετ: 21-25, 22-25, 17-25