Home / Μπάσκετ / NBA / Κυρίαρχοι στο Χιούστον οι Λέικερς

Κυρίαρχοι στο Χιούστον οι Λέικερς

Οι Λέικερς έφτασαν τις έξι νίκες στα επτά τελευταία ματς κερδίζοντας με 120-102 στο Χιούστον. Ο Άντονι Ντέιβις είχε 27 πόντους, ο Λεμπρόν Τζέιμς ακολούθησε με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ και οι πρωταθλητές έμειναν στον αφρό σε ένα επεισοδιακό ματς με πέντε τεχνικές ποινές, δύο αντιαθλητικά φάουλ και τις αποβολές των Μαρκίφ Μόρις και ΝτεΜάρκους Κάζινς στο πρώτο ημίχρονο. Ο Κρίστιαν Γουντ με 23 και ο Τζέιμς Χάρντεν με 20 πόντους δεν απέτρεψαν την πέμπτη ήττα για τους Ρόκετς (3-5).

Οι Γουόριορς με δύο βολές του Ντέμιον Λι στα 3,3’’ πριν το τέλος απέφυγαν την ήττα από τους Ράπτορς (106-105), που λίγο έλειψε να κάνουν την ανατροπή με το επί μέρους 19-33 στην τέταρτη περίοδο. Ο Στεφ Κάρι βρέθηκε σε κακή μέρα έχοντας 11 πόντους με 2/16 σουτ, αλλά αυτό δεν στοίχισε στην ομάδα του.

Οι Θάντερ έφτασαν στην πέμπτη νίκη τους μακριά από την Οκλαχόμα κερδίζοντας με 129-116 στην Οκλαχόμα. Ο Σάι Γκίλτζους Αλεξάντερ είχε 31 πόντους, ενώ 36 είχε ο Κέβιν Ντουράντ για τους γηπεδούχους, που έπαιξαν χωρίς τον Κάιρι Ίρβινγκ. Ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι σε 14 λεπτά είχε 3 πόντους (1/3 τρίποντα, 0/1 δίποντο), 3 ριμπάουντ και 1 λάθος.

Οι Νάγκετς έκαναν το καλύτερό τους αμυντικό παιχνίδι φέτος και πέρασαν με 114-89 από τη Νέα Υόρκη. Ο Νίκολα Γιόκιτς είχε 22 πόντους και 10 ριμπάουντ για το Ντένβερ που για πρώτη φορά την τρέχουσα σεζόν δεν έχει αρνητικό ρεκόρ (5-5).

Τέλος σε ένα σερί επτά ηττών έβαλαν οι Τίμπεργουλβς νικώντας με 96-88 τους Σπερς. Ο Ντι Άντζελο Ράσελ είχε 27 πόντους για την ομάδα της Μινεσότα, που έπαιξε χωρίς τον ανέτοιμο Καρλ-Άντονι Τάουνς, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν διαθέσιμο τον ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν.