Home / Μπάσκετ / Euroleague / Κορυφαίος Πάνγκος, έδωσε το ματς και τη διαφορά στη Ζενίτ

Κορυφαίος Πάνγκος, έδωσε το ματς και τη διαφορά στη Ζενίτ

Με τον Κέβιν Πάνγκος να σημειώνει νταμπλ-νταμπλ (16π., 10 ασ), η Ζενίτ επικράτησε 79-70 της Αρμάνι τη Δευτέρα (22/2) στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 5ης αγωνιστικής της EuroLeague. Καλύπτοντας έτσι και την εις βάρος της διαφορά (82-76) από το πρώτο ματς των δύο ομάδων (για τον 2ο γύρο).

Με τo σύνολο του Τσάβι Πασκουάλ να πετυχαίνει τη δεύτερη σερί του νίκη, μετά το εκτός έδρας 76-75 επί του Ερυθρού Αστέρα και να ανεβαίνει στην 4η θέση (15Ν-9Η). Πίσω από την Αρμάνι (16Ν-9Η), για την οποία διακρίθηκαν οι Πάντερ (16π.) και Σιλντς (15π.)

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν την αναμέτρηση με ένα γρήγορο 5-0 (από τον Σιλντς), για να απαντήσει το ρωσικό κλαμπ με ένα επί μέρους σερί 10-0 και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν κοντά στο σκορ στη 2η περίοδο (19-15 μπροστά οι γηπεδούχοι). Η Αρμάνι βρίσκοντας σκορ από πολλούς παίκτες κατάφερε να μειώσει την έστω και μικρή εις βάρος της διαφορά για το 40-38 του ημιχρόνου.

To ντέρμπι συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο με τη Ζενίτ να είναι αρκετά δημιουργική, αλλά και άστοχη από τα 6,75μ. Εντέλει, στηριζόμενη και στην καλή μέρα των Πάνγκος και Γκουντάιτις άνοιξε τη διαφορά της στο τέταρτο δεκάλεπτο (επί μέρους 25-16). Πλέον, το διακύβευμα της αναμέτρησης είχε να κάνει με το αν το σύνολο του Πασκουάλ θα καλύψει τη διαφορά του πρώτου ματς, κάτι που κατάφερε.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 40-38, 54-54, 79-70.