Home / Βόλεϊ / «Καθάρισε» τον Φίλιππο και ανέβηκε τρίτος ο ΠΑΟΚ

«Καθάρισε» τον Φίλιππο και ανέβηκε τρίτος ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ νίκησε σχετικά εύκολα τον Φίλιππο Βέροιας 3-1 σετ στη Θεσσαλονίκη στο ντεμπούτο του νέου του τεχνικού, Νίκολα Ματιάσεβιτς, σε εξ αναβολής ματς της δέκατης αγωνιστικής της Volley League και ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, περιμένοντας και τα υπόλοιπα ματς που χρωστά και αφήνοντας τους νεοφώτιστους στη μεγάλη κατηγορία Ημαθιώτες στην προτελευταία θέση.

Με πρωταγωνιστές τους Βαν ντε Ντρις, Κοκκινάκη και τους κεντρικούς του, που σημείωσαν 15 πόντους από μπλοκ, ο ΠΑΟΚ νίκησε τον μαχητικό Φίλιππο και πέτυχε την πέμπτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Φίλιππος πάλεψε, ισοφάρισε 1-1 σετ, όμως δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει τον Βαν ντε Ντρις και το αντίπαλο μπλοκ, ενώ καθοριστικό ήταν το τρίτο σετ. Οι Τζιουμάκας, Φερέλ και Στουντζίνσκι ξεχώρισαν για τους Ημαθιώτες.