Home / Βόλεϊ / Κέρδισε ξανά τον Ολυμπιακό ο Φοίνικας Σύρου, σε ένα ντέρμπι που «έσπασε καρδιές»

Ο Φοίνικας Σύρου έφυγε με σπουδαία νίκη 3-2 από την έδρα του Ολυμπιακού για τη 10η αγωνιστική της Volley League, σε ένα παιχνίδι-διαφήμιση του βόλεϊ, με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ! Κορυφαίοι για τους νικητές, που είχαν «όπλο» τους το πολύ καλό μπλοκ, οι Στερν και Τζούριτς.

Στους 18 βαθμούς πλέον οι Συριανοί οι οποίοι παραμένουν στην 4η θέση της βαθμολογίας, «πισωγύρισμα» για τον Ολυμπιακό, αφού πλέον δίνεται η ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να ξεφύγει στην κορυφή της βαθμολογίας και στον ΠΑΟΚ να περάσει δεύτερος.

Το ματς

«Χέρι-χέρι» μέχρι το 13-13 πήγαν οι δύο ομάδες στο πρώτο σετ, με τον Φοίνικα να «παίρνει τα ηνία» στη συνέχεια και με ένα εντυπωσιακό σερί 8-0 να κάνει το 13-21 χάρη σε ένα μπλοκ του πρώην «ερυθρόλευκου» Τζούριτς. Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να αντιδράσει και οι νησιώτες έκαναν το 0-1, κερδίζοντας το πρώτο σετ με 17-25, χάρη κυρίως στα σερβίς του Στερν.

Ακόμα μεγαλύτερο ντέρμπι παρακολουθήσαμε στο δεύτερο σετ, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς «χέρια». Οι φιλοξενούμενοι «πήραν κεφάλι» στο σκορ με 5-6 και 6-7, όμως ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά 10-8 με τον Ανδρεάδη και 14-11 με τον Ζουπάνη. Ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 15-15 και 19-19, όμως οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που κατέκτησαν τελικά το σετ, με τον Ανδρεάδη να «γράφει» το 25-23.

Ντέρμπι και το τρίτο σετ με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ και να πηγαίνουν μαζί μέχρι το 21-21. Στο κρίσιμο σημείο ο Φοίνικας έκανε το 22-24 με μπλοκ-άουτ του Τζιουμάκα, με τον Στερν να κάνει το 23-25 και το 1-2 στα σετ για τους φιλοξενούμενους.

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να ισοφαρίσει στο 4ο σετ και προηγήθηκε με 9-1, ο Φοίνικας μείωσε σε 14-9 και 15-11, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι και τελικά ισοφάρισαν σε 2-2, κερδίζοντας το 4ο σετ με 25-18.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο 5ο και καθοριστικό σετ, με τους γηπεδούχους να παίρνουν μικρά προβαδίσματα (5-4, 6-5, 8-6) και τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν απάντηση, περνώντας μπροστά με 8-9. Μετά από εντυπωσιακές φάσεις φτάσαμε στο 14-14, με τις δύο ομάδες να σπαταλούν εναλλάξ ματς μπολ στη συνέχεια. Τελικά ο Φοίνικας ήταν εκείνος που κατέκτησε το σετ και τη νίκη, με τον Τζούριτς να τελειώνει το ματς, κάνοντας το 18-20.

Τα σετ: 17-25, 25-23, 23-25, 25-18, 18-20