Home / Ομάδες / Η Νάπολι έπιασε τη «Γιούβε» στην κορυφή, γκολ ο Χριστοδουλόπουλος

Η Νάπολι έπιασε τη «Γιούβε» στην κορυφή, γκολ ο Χριστοδουλόπουλος

Στο Campionato…

Αθήνα
Στη μάχη του τίτλου ξαναμπήκε η Νάπολι, αφού «έπιασε» τη Γιουβέντους στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, μετά τη νίκη της με 3-1 επί της Κιέβο, για την 28η αγωνιστική του Campionato.

Αν και η Κιέβο προηγήθηκε στο 2ο λεπτό με γκολ του Ριγκόνι, ο Ιγκουάιν αποκατέστησε άμεσα την τάξη για τους «παρτενοπέι» στο 6΄ πετυχαίνοντας το 27ο φετινό γκολ του. Στο 38΄ με κεφαλιά ο Kίρικες έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της νότιας Ιταλίας, ενώ στο 70΄ Καγιεχόν διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Τριάντα λεπτά χρειάστηκε η Σαμπντόρια για να «καθαρίσει» το ματς απέναντι στην «καταδικασμένη» Βερόνα και με το εμφατικό 3-0, η ομάδα του Βιντσέντσο Μοντέλα ουσιαστικά εξασφάλισε την παραμονή της στην κατηγορία.

Το τρίτο γκολ των Γενοβέζων πέτυχε ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος, ο οποίος ξεκίνησε στην αρχική ενδεκάδα και αντικαταστάθηκε στο 58΄ από τον Σιλβέστρε. Ο Βαγγέλης Μόρας από την άλλη έπαιξε σε όλο το 90λεπτο για λογαριασμό των γηπεδούχων.