Home / Μπάσκετ / Euroleague / Η Λέστερ συνεχίζει το θαύμα της, μετά κόπων και βασάνων η Άρσεναλ

Η Λέστερ συνεχίζει το θαύμα της, μετά κόπων και βασάνων η Άρσεναλ

Aθήνα
Έστω και με πολύ… ζόρι, η Αρσεναλ επικράτησε 3-1 της Σάντερλαντ στο «Εμιρεϊτς», για τη 15η αγωνιστική του αγγλικού πρωταθλήματος, και έρχεται στο «Γ. Καραϊσκάκης» για τον «τελικό» πρόκρισης με τον Ολυμπιακό με καλή ψυχολογία και ως δεύτερη της Premier League.

Οι «κανονιέρηδες» προηγήθηκαν στο 34΄ με γκολ του (πρώην «ερυθρόλευκου») Τζόελ Κάμπελ, μετά από ασίστ του Οζίλ, αλλά στην εκπνοή του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με αυτογκόλ του Ζιρού.

Ο Γάλλος επιθετικός πήρε το… αίμα του πίσω στο 63΄, πετυχαίνοντας με κεφαλιά το δεύτερο γκολ των Λονδρέζων, για να διαμορφωθεί το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις από τον Ράμσεϊ.

Η Αρσεναλ ανέβηκε δεύτερη, εκμεταλλευόμενη τα «στραβοπατήματα» των δύο ομάδων του Μάντσεστερ. Μετά τη Σίτι, που νωρίτερα δέχθηκε δύο γκολ στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης και έχασε 2-0 από τη Στόουκ στο «Μπριτάνια», η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχασε κι αυτή βαθμούς, μένοντας στο 0-0 με τη Γουέστ Χαμ στο «Ολντ Τράφορντ».

Όλα αυτά ουδόλως απασχολούν τη Λέστερ του Κλαούντιο Ρανιέρι, η οποία πέρασε άνετα από το «Λίμπερτι», 3-0 τη Σουόνσι, και έμεινε ξανά μόνη στην κορυφή. Το ρεκόρ του Βάρντι σταμάτησε στα έντεκα σερί παιχνίδια με τουλάχιστον ένα γκολ, αλλά σήμερα ήταν σειρά του Μαχρέζ, ο οποίος έκανε χατ-τρικ και χάρισε τη νίκη στις «αλεπούδες».

Η Τότεναμ στο μεταξύ, έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει τις ομάδες της πρώτης τετράδας, μένοντας στο 1-1 με τη Γουέστ Μπρομ στο «Χόθορνς».