Home / Μπάσκετ / NBA / Ηττα για Αντετοκούνμπο, νίκη για Παπανικολάου

Ηττα για Αντετοκούνμπο, νίκη για Παπανικολάου

Aθήνα
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο παρασύρθηκε από τη συνολικά κακή εμφάνιση των Μπακς, οι οποίοι ηττήθηκαν εύκολα με 115-86 από τους Γουίζαρντς στην Γουάσινγκτον. Ο 20χρονος Ελληνας άσος είχε μόλις 9 πόντους (3/6 βολές, 3/13 δίποντα), 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 4 λάθη σε 34:59 λεπτά συμμετοχής.

Οι Νάγκετς με ηγέτη και πάλι τον Ντανίλο Γκαλινάρι νίκησαν με 115-98 στη Νέα Ορλεάνη τους Πέλικανς. Ο Κώστας Παπανικολάου σε 13:08 λεπτά είχε 4 πόντους (2/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο), 3 ριμπάουντ, 1 τάπα και 1 λάθος.

Από εκεί και πέρα, δεύτερη σερί ήττα για τους Καβαλίερς, που μετά το Κλίβελαντ έχασαν και στο Ντιτρόιτ με 104-99. Ο Λεμπρόν Τζέιμς πέτυχε 23 πόντους στην πρώτη περίοδο, αλλά μόλις 7 στη συνέχεια.

O Στεφ Κάρι οδήγησε τους Γουόριορς στο 12/12 έχοντας 37 πόντους κόντρα στους Ράπτορς με 115-110, ενώ οι Νετς επιβεβαίωσαν την ανοδική τους πορεία νικώντας 90-88 τους Χοκς στο Μπρούκλιν.

Συνοπτικά σε αγώνες για το πρωτάθλημα μπάσκετ του ΝΒΑ, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Ουάσινγκτον-Μιλγουόκι 115-86
Μπρούκλιν-Ατλάντα 90-88
Ντιτρόιτ-Κλίβελαντ 104-99
Μαϊάμι-Μινεσότα 91-103
Νέα Υόρκη-Σάρλοτ 102-94
Νέα Ορλεάνη-Ντένβερ 98-115
Γκόλντεν Στέιτ-Τορόντο 115-110