Home / Μπάσκετ / Euroleague / «Ζωντανή» με Λούτσιτς η Μπάγερν!

«Ζωντανή» με Λούτσιτς η Μπάγερν!

Η Μπάγερν είναι εδώ!

Ένας ηγετικός Λούτσιτς βγήκε μπροστά για τους Βαυαρούς και τους οδήγησε στη νίκη (85-79) επί της Αρμάνι Μιλάνο, για το 2-1 στη σειρά των playoffs. Το επόμενο και τέταρτο ματς θα γίνει, ξανά στο Μόναχο, τη Μεγάλη Παρασκευή (30/4, 21:45).

Ο Σέρβος ήταν εξαιρετικός με 27 πόντους, κάνοντας παράλληλα νέο ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα, ενώ αυτή ήταν η πρώτη φετινή νίκη της ομάδας του Τρινκιέρι απέναντι σε εκείνη του Μεσίνα που μετρούσε 4-0! Από 11π. είχαν οι Τσίπσερ και Μπόλντγουιν, με τον δεύτερο να χρεώνεται το πέμπτο του φάουλ στο 31′.

Από τους Ιταλούς, ξεχώρισε ο Ντιλέινι με 18 πόντους.

Το ματς

Στο εκρηκτικό ξεκίνημα της Μπάγερν με το 7-0 απάντησε η Αρμάνι, ισοφαρίζοντας (9-9), στο 5’. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Βαυαροί ήταν καταιγιστικοί! Μέσα από την εξαιρετική τους άμυνα και την είσοδο του Ρέινολντς στο παρκέ, έτρεξαν ένα 14-0, μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (23-9).

Με την εξαιρετική άμυνα του Χάινς, που έδωσε κλεψίματα και τους Σιλντς και Ντατόμε «ζεστούς» στην επίθεση, η Αρμάνι πλησίασε στο καλάθι (27-25), στο 14’. Η Μπάγερν κρατήθηκε μπροστά με τους Γκιστ και Μπόλντγουιν (32-27), αλλά οι Ιταλοί απάντησαν με τον Ντιλέινι, για το δικό τους προσπέρασμα (32-33), στο 18’. Όμως, οι καλές άμυνες των γηπεδούχων επέστρεψαν και εκμεταλλευόμενοι το μπόνους των βολών, πήγαν στα αποδυτήρια με το +4 (39-35).

Με άμυνα να… δαγκώνει και πλήρη έλεγχο των ριμπάουντ ξεκίνησε η Μπάγερν στο δεύτερο μέρος. Από την άλλη, οι Μπόλντγουιν και Λούτσιτς ήταν ορεξάτοι στην επίθεση, με αποτέλεσμα οι Βαυαροί να κάνουν ένα νέο 14-0 για το +18 (53-38), στο 25’. Ο Σέρβος συνέχισε το… βιολί του, διατηρώντας τους γηπεδούχους στην ίδια απόσταση (60-42), μέχρι το ξέσπασμα του Ροντρίγκεθ, που έφερε τους Ιταλούς στο -12 (63-51), στο 29’. Στο τελευταίο λεπτό, μία βολή από τον Σίλι διαμόρφωσε το 64-51 της τρίτης περιόδου.

Με επτά σερί πόντους από τον Ντιλέινι μπήκε η Αρμάνι στην τέταρτη περίοδο, μειώνοντας στο -6 (64-58) και παράλληλα κερδίζοντας και το πέμπτο φάουλ του Μπόλντγουιν, στο πρώτο λεπτό. Ο Λούτσιτς αντέδρασε για το +11 (69-58), με την Μπάγερν να παίρνει το μομέντουμ και να διατηρεί σταθερά μία διψήφια διαφορά (80-66), στο 36’. Εκεί, οι παίκτες του Τρινκιέρι «μπλόκαραν», με τους Ιταλούς να κάνουν την αντεπίθεση και να μειώνουν στο -5 (80-75), στα 40’’ πριν τη λήξη. Έκτοτε, το ματς πήγε στις βολές, με τους γηπεδούχους να μένουν ψύχραιμοι και να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 85-79.

Τα δεκάλεπτα: 23-9, 39-35, 64-51, 85-79

Μπάγερν-Αρμάνι 85-79