Home / Ποδόσφαιρο / Super League 1 / ΑΕΚ / Επική πρόκριση στους «8» του EHF European Cup για την ΑΕΚ!

Επική πρόκριση στους «8» του EHF European Cup για την ΑΕΚ!

Σε μια πραγματική ματσάρα που κράτησε την αγωνία μέχρι κυριολεκτικά το τελευταίο δευτερόλεπτο, η ΑΕΚ πήρε σπουδαία εντός έδρας νίκη (29-23) επί της CSM Βουκουρέστι στο «Γ.Κασιμάτης» και εξασφάλισε το εισιτήριο για τους «8» του EHF European Cup!

Η «Ένωση» όχι μόνο πήρε το θετικό αποτέλεσμα, αλλά κατάφερε να καλύψει και το μειονέκτημα των πέντε γκολ που είχε από την ήττα της περασμένης εβδομάδας στην Ρουμανία (28-23) και πλέον θα κληθεί να αντιμετωπίσει στα προημιτελικά της τσέχικη Ρόμπε Ζούμπρι σε διπλές αναμετρήσεις.

Το ματς

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν κυρίαρχος στο ματς. Οι παίκτες της «Ένωσης» με +3 (4-1) στο 6’, ενώ η διαφορά έφτασε μέχρι και το +5 (8-3) στο 16’. Το σύνολο του Δημήτρη Δημητρούλια συνέχισε με «πατημένο» το πόδι στο γκάζι και ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο διατηρώντας την διαφορά (14-9).