Home / Βόλεϊ / Επέστρεψε στον «θρόνο» της μετά από 16 χρόνια η Ιταλία!

Επέστρεψε στον «θρόνο» της μετά από 16 χρόνια η Ιταλία!

Η Ιταλία επέστρεψε στην κορυφή της Ευρώπης μετά από 16 χρόνια! Η «σκουάντρα ατζούρα» σε έναν εντυπωσιακό τελικό στο Κατοβίτσε της Πολωνίας, επικράτησε 3-2 σετ της μαχητικής Σλοβενίας και μάλιστα με ανατροπή, πανηγυρίζοντας τον έβδομο ευρωπαϊκό της τίτλο και πρώτο μετά το 2005!

Οι Σλοβένοι ξεκίνησαν δυναμικά τον αγώνα, φτάνοντας στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-22. Η Ιταλία έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε σε 1-1 σετ (25-20).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τη Σλοβενία να κατακτάει το τρίτο σετ με 25-20 για το 2-1, με τους Ιταλούς στη συνέχεια με τεράστιο πάθος και αυταπάρνηση να στέλνουν το ματς στο τάι μπρέικ (2-2 σετ, 20-25).

Εκεί, η Ιταλία έδειξε χαρακτήρα και ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία, προηγήθηκε 10-7 και 12-8, για να κλείσει το ματς με 15-11 και να φτάσει σε μια τεράστια όσο και ιστορική νίκη!

Από την άλλγ, παρά την προσπάθεια που κατέβαλαν για δεύτερο σερί τουρνουά, οι Σλοβένοι έμειναν στη δεύτερη θέση και στο ασημένιο μετάλλιο.

Τα σετ: (25-22, 20-25, 25-20, 20-25, 11-15)