Home / Άλλα Σπόρ / Επέστρεψε στην κορυφή του χάντμπολ ο Φίλιππος Βέροιας

Επέστρεψε στην κορυφή του χάντμπολ ο Φίλιππος Βέροιας

Έπειτα από 13 χρόνια…

Αθήνα
Στην κορυφή του ελληνικού χάντμπολ επέστρεψε μετά απο 13 χρόνια ο Φίλιππος Βέροιας. Η ιστορική ομάδα της Ημαθίας κατέκτησε για ένατη φορά στην ιστορία της το πρωτάθλημα της Α1 ανδρών, καθώς στον τρίτο και αποφασιστικό τελικό επικράτησε 26-21 (ημίχρονο 10-10) του Διομήδη στο Άργος και με 2-1 νίκες πανηγύρισε τον τίτλο και παράλληλα το νταμπλ.

Το ματς ήταν απόλυτα ισορροπημένο στο α’ ημίχρονο, στη συνέχεια όμως έπαιξε ρόλο η διαφορά εμπειρίας των δύο ομάδων. Ο Φίλιππος πήρε ένα μικρό προβάδισμα 2-3 τερμάτων, οι γηπεδούχοι «μπλόκαραν» επιθετικά και με ένα σερί 6-0 η ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη ξέφυγε 23-15 στο 54΄ και «καθάρισε» τον αγώνα και τον τίτλο.

Αξιο αναφοράς είναι το γεγονός ότι ο Διομήδης έχασε τέσσερα πέναλτι (3/7 συνολικά), εκ των οποίων τρία απέκρουσε ο Τσιλιμπάρης. Επίσης, σε ένα κομβικό σημείο του ματς στα μέσα του β΄ μέρους κι ενώ το σκορ ήταν 15-18, αποβλήθηκε με τρίτο δίλεπτο ο Βουτσάς, αλλά με παίκτη λιγότερο οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν δύο αναπάντητα γκολ και «άνοιξαν» τη διαφορά στο +5 (15-20).

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-2, 3-2, 7-4, 8-6, 10-10 (ημχ.), 11-12, 14-14, 15-18, 15-21, 17-23, 21-26.