Home / Μπάσκετ / Euroleague / «Εκτέλεσε» τον Παναθηναϊκό η Μπασκόνια!

«Εκτέλεσε» τον Παναθηναϊκό η Μπασκόνια!

Μία ακόμα απογοητευτική βραδιά στην Ευρωλίγκα για τον Παναθηναϊκό, που παραδόθηκε στην Μπασκόνια και ηττήθηκε 82-97 στο ΟΑΚΑ.

Ραψωδία έξω από τα 6,75μ. για τους Βάσκους, που ολοκλήρωσαν το ματς με 14/20 τρίποντα και είχαν… on fire τους Γκεντράιτις (25 πόντοι), Πολονάρα (22 πόντοι, 11 ριμπάουντ), Ντράγκιτς (22 πόντοι) και Χένρι (11 πόντοι, 10 ασίστ).

Από την πλευρά του «τριφυλλιού» πάλεψαν ο συγκινητικός Μήτογλου (22 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και ο Σαντ-Ρος (14 πόντοι), ενώ ενθαρρυντική ήταν και η εικόνα του Χεζόνια στην 4η περίοδο. Στο 10-20 υποχώρησε η ομάδα του Κάτας.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με μπροστάρη τον Μήτογλου, απέκτησε μικρό προβάδισμα (12-8 στο 6’), με τους παίκτες του Κάτας να βγάζουν ενέργεια και πάθος στην άμυνα.

Σε εκείνο το σημείο άρχισαν οι… πυροβολισμοί από την περιφέρεια για την Μπασκόνια, που έτρεξε επιμέρους σκορ 11-4 και πέρασε μπροστά (19-22), ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (21-25) έχοντας 5/5 τρίποντα!

Στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, μπήκαν στην εξίσωση οι Ντράγκιτς και Γκεντράιτις, που έφεραν τους Βάσκους στο +10 (27-37 στο 14’). Η αντίδραση του «τριφυλλιού» ήρθε διά χειρός Μήτογλου, που κράτησε όρθια την ομάδα του και μείωσε (34-39 στο 16’).

Με τρίποντο του Παπαπέτρου, οι «πράσινοι» πλησίασαν ακόμα περισσότερο (41-44 στο 18’), ωστόσο στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου βραχυκύκλωσαν επιθετικά, με την Μπασκόνια να κλείνει το πρώτο μέρος στο +8 (41-49), έχοντας σε αυτό το διάστημα 8/9 τρίποντα!

Το ίδιο έργο «παίχτηκε» περίπου και στην 3η περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να εκτελούν με όλους τους πιθανούς τρόπους: με επιμέρους σκορ 9-2, εκτοξεύτηκαν στο +15 (43-58 στο 24’), την ώρα που οι παίκτες του Παναθηναϊκού δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό.

Ο Σαντ-Ρος ανέβασε στροφές και με 2 διαδοχικά τρίποντα έριξε τη διαφορά (49-61 στο 26’), ωστόσο και πάλι οι παίκτες του Ιβάνοβιτς βρήκαν τις λύσεις από την περιφέρεια και απομακρύνθηκαν στο φινάλε του 3ου δεκαλέπτου (59-72).

Η 4η περίοδος εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, από τη στιγμή που οι Βάσκοι τα… έβαζαν όλα. Μάλιστα, έφτασαν μέχρι και το +20 (63-83 στο 34’). Με τον Χεζόνια να παλεύει στα τελευταία λεπτά, ο Παναθηναϊκός έριξε κάπως τη διαφορά, αλλά δεν απέφυγε την ήττα (82-97).

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 41-49, 59-72, 82-97.