Home / Μπάσκετ / Ελλάδα / «Διπλό» στο Μεσολόγγι με μεγάλο comeback και σούπερ Γούνταρντ για το Περιστέρι!

«Διπλό» στο Μεσολόγγι με μεγάλο comeback και σούπερ Γούνταρντ για το Περιστέρι!

Το ματς

Καλό ξεκίνημα για το Μεσολόγγι στην αναμέτρηση, όπου μέσα από την άμυνά του και τα καλάθια στο ανοικτό γήπεδο προηγήθηκε 8-2, στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια, το Περιστέρι βρήκε λύσεις από την περιφέρεια και κατάφερε να πλησιάσει στον πόντο (14-13), στο 8’. Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο, οι γηπεδούχοι έσφιξαν αμυντικά με τον Σαχπατζίδη έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +4 (19-15).

Με τους Κρόκετ και Σκορδίλη, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι (22-22), στο 12’. Η αντίδραση της ομάδας του Καλαμπάκου ήρθε αρχικά με Χατζηνικόλα και Σαχπατζίδη για το+8 (30-22). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το Μεσολόγγι είχε τον απόλυτο έλεγχο, με αποτέλεσμα να ξεφύγει ακόμη και στο +15 (39-24), στο 17’. Στα τελευταία λεπτά, οι Πέτεγουεϊ και Μάντζαρης κράτησαν επιθετικά το Περιστέρι, με τον Σαχπατζίδη να στέλνει τους γηπεδούχους στα αποδυτήρια με το +13 (45-32).

Το ίδιο καλά μπήκε και στο δεύτερο μέρος το Μεσολόγγι, με αποτέλεσμα να πάει στο +18 (52-34), στο 25’. Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα, ξεκίνησε η αντεπίθεση του Περιστερίου, όπου μέσα από την εξαιρετική άμυνα, τα τρίποντα του Γούνταρντ και τους Μπουρούση-Μάντζαρη έκανε ένα επιμέρους σκορ 2-13 (54-45), μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Γούνταρντ συνέχισε το ίδιο «ζεστός» έξω από τα 6,75μ. και στην τέταρτη περίοδο, με το Περιστέρι όχι μόνο να μένει κοντά, αλλά να περνάει και μπροστά (59-60), στο 25’. Το μυαλό των παικτών του Μεσολογγίου είχε χαλάσει εντελώς και με τον Αμερικανό να ήταν ασταμάτητος, μαζί με τον Σαλούστρο έστειλαν την ομάδα του Μανωλόπουλου στο +10 (60-70), με τον Λόρενς να διαμορφώνει το τελικό 63-70.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 45-32, 54-45, 63-70