Home / Βόλεϊ / Διπλό Παναθηναϊκού στη Νάξο, νίκη της ΑΕΚ επί του Ρεθύμνου

Διπλό Παναθηναϊκού στη Νάξο, νίκη της ΑΕΚ επί του Ρεθύμνου

Στην Α1 βόλεϊ γυναικών

Αθήνα
Ο Παναθηναϊκός πέρασε άνετα από τη Νάξο, επικρατώντας με 3-0 σετ του Πανναξιακού στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 15ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ γυναικών. Στο ίδιο πλαίσιο, η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 του ΟΠΕΡ.

Στο πρώτο σετ, ο Παναθηναϊκός με τακτικό σερβίς και επιθετικές λύσεις κατάφερε να «χτίσει» διαφορά ασφαλείας (9-16, 14-23) με τον Πανναξιακό να μην μπορεί να ακολουθήσει και το σετ να ολοκληρώνεται με 18-25 (0-1). Ίδια εικόνα και το δεύτερο σετ με τις γηπεδούχες να προσπαθούν να βρουν ρυθμό και τις φιλοξενούμενες να εκμεταλλεύονται τα λάθη του ΠΑΟΝ και να φτάνουν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με +6 (10-16).

Μια διαφορά την οποία και κράτησαν (13-19) για να φτάσουν εύκολα στο 17-25 (0-2). Στο τρίτο σετ, οι παίκτριες του Κόβαζιτς μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 7-0 με την Τοτσίδου να δυσκολεύει την υποδοχή του αντιπάλου.

Όμως, οι «πράσινες» ροκάνισαν γρήγορα τη διαφορά (7-5, 12-10) και στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ ήταν μπροστά (14-16) για να πατήσουν «γκάζι» στην επίθεση και το σετ να ολοκληρωθεί 19-25 (0-3).

Τα σετ:
18-25, 17-25, 19-25

Το πάλεψε ο ΟΠΕΡ

Στο άλλο ματς της ημέρας, η ΑΕΚ αγωνίστηκε χωρίς την Ιβάνοβα και με το μυαλό περισσότερο στην κλήρωση των ημιτελικών του Final 4 του Κυπέλλου και παρά την καλή προσπάθεια του ΟΠΕΡ, μπόρεσε να πάρει το τρίποντο.

Στο πρώτο σετ το αμφίρροπο 16-14 έγινε 21-14 με τα σερβίς της Κατσαντώνη, ενώ στο δεύτερο οι κιτρινόμαυρες προηγήθηκαν γρήγορα με 8-2 και παρά τη μείωση του σκορ σε 13-9 ξέφυγαν εκ νέου με 19-12.

Ο ΟΠΕΡ προσπάθησε να επιστρέψει στο τρίτο σετ φτάνοντας να προηγηθεί με 12-13, αλλά και πάλι η ΑΕΚ σε εκείνο το σημείο έτρεξε ένα σερί διαμορφώνοντας το 16-13 για να ξεφύγει η διαφορά στο 19-14 και να τελειώσει το σετ με 25-21.

Τα σετ: 25-19, 25-18, 25-21