Home / Άλλα Σπόρ / Γκαζωμένος ο Ολυμπιακός, λύγισε και τον Δούκα

Γκαζωμένος ο Ολυμπιακός, λύγισε και τον Δούκα

Δυναμικά συνεχίζει ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη στο ντέρμπι με την ΑΕΚ.

Οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν 31-28 του Δούκα για τη 13η αγωνιστική της Handball Premier και ανέβηκε –τουλάχιστον προσωρινά- στο +3 από τους «κιτρινόμαυρους».

Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα μετά το πρώτο δεκάλεπτο του ματς και ως το ημίχρονο ξέφυγε στο +5 (15-10).

Η διαφορά παγιώθηκε στα τέσσερα-πέντε γκολ, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 28-28 δύο λεπτά πριν το φινάλε. Ο Κανδύλας έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό και οι Γκράτζαν και Μοντόρο καθάρισαν τη νίκη.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 1-3, 5-5, 8-7, 12-8, 15-10(ημχ.), 17-12, 21-17, 24-20, 26-22, 28-26, 31-28.

Ολυμπιακός (Νίκος Γραμματικός): Ρούσος, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 4, Παπαδημητρίου, Κανδύλας 3, Μπάγιος, Δομπρης 3, Βέμπερ 8, Πασσιάς 1, Μοντόρο 6, Λιολιος 1, Σλαβούλιτσα, Οστρούσκο 2, Γκρατζάν 2, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.

ΑΣΕ Δούκα (Γιώργος Χαλκίδης): Μποροντάι, Τζηράς, Παγιάτης 4, Μπατής 2, Παναγιώτου 5, Νικολινταης, Γερουλάνος, Αναστασίου 2, Ντούνης, Γιαντσα 4, Χαριτωνίδης, Κολεζάκης, Κοβάνης 3, Γκάσεβιτς, Κολλυρης, Στεφανίτσης 5.

Διαιτητές: Σκλαβενίτης – Βήττας. Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 2/3 – 2/2