Home / Βόλεϊ / Αποκλείστηκε από το Challenge Cup με νέα ήττα από την Γαλατάσαραϊ η Κηφισιά

Αποκλείστηκε από το Challenge Cup με νέα ήττα από την Γαλατάσαραϊ η Κηφισιά

Το… «παρθενικό» ευρωπαϊκό ταξίδι της Κηφισιάς στο Challenge Cup ολοκληρώθηκε σήμερα στην Τουρκία, στην φάση των «32» της διοργάνωσης, μετά τη δεύτερη ήττα που γνώρισε η ομάδα των βορείων προαστίων από την Γαλατάσαραϊ στο Μπουρχάν Φελέκ της Κωνσταντινούπολης με 3-0 σετ.

Η τουρκική ομάδα επιβεβαίωσε και στα δύο ματς τον τίτλο του φαβορί, με την ομάδα των βορείων προαστείων να παλεύει και πάλι με όλες τις δυνάμεις της για να πάρει ένα σετ, χωρίς, όμως, να τα καταφέρει.

Στο ξεκίνημα των δύο πρώτων σετ η Κηφισιά είχε το προβάδισμα. Στο πρώτο προηγήθηκε 11-9, αλλά δέχτηκε σερί 7-0 και κάπου εκεί οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα… μέτρα τους κι έκαναν το 1-0 με 25-17.

Στο δεύτερο και πάλι η ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη πέρασε μπροστά με 18-14, αλλά η Γαλατάσαραϊ με όπλο το σερβίς ισοφάρισε, 21-21, με τον Κούγιουντζιτς και στο 23-23 ο Μιχαΐλοβιτς με επίθεση και ο Αχμέτ Τουμέρ με μπλοκ έκαναν το 25-23 για το 2-0.

Η πρόκριση είχε ήδη κριθεί για τους Τούρκους και στο τρίτο σετ ο τεχνικός του ΑΟΠ προχώρησε σε σειρά αλλαγών. Η «Γαλατά» έφτασε πολύ εύκολα στο 3-0 (25-20) και πλέον η Κηφισιά θα στρέψει το ενδιαφέρον της στις εγχώριες διοργανώσεις και στο δύσκολο ματς που ακολουθεί με το Μίλωνα.

Διαιτητές: Σλόμπονταν Κοβάσεβιτς (Μαυροβούνιος), Φιλίπ Ενκερλί (Ελβετία).