Home / Tennis / Απέκλεισε τον Ναδάλ από το Madrid Open ο Ζβέρεφ

Απέκλεισε τον Ναδάλ από το Madrid Open ο Ζβέρεφ

Ακόμα μία νίκη, την τρίτη σερί, επί του Ράφα Ναδάλ πέτυχε ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ που επικράτησε 6-4, 6-4 του αντιπάλου του μέσα στο… σπίτι του και το άφησε εκτός συνέχειας του τουρνουά της Μαδρίτης.

Ο Γερμανός τενίστας, μετά τη νίκη του επί του Ναδάλ θα διεκδικήσει την πρόκριση του στον τελικό απέναντι στον Ντομινίκ Τιμ τον οποίο θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Όσον αφορά το ματς, στο πρώτο σετ ο Ναδάλ έφτασε να προηγείται 4-2, αλλά με ένα δικό του σερί και μπρέικ πόιντ ο Ζβέρεφ έφτασε στο 4-4. Με ακόμα ένα μπρέικ πήρε προβάδισμα 5-4 ενώ εκμεταλλεύτηκε το σερβίς του για να κατακτήσει το σετ.

Στο δεύτερο σετ, παρά την προσπάθεια του Ναδάλ ο Ζβέρεφ είχε από την αρχή το προβάδισμα το οποίο δεν έχασε σε καμία στιγμή του σετ, κατακτώντας τη νίκη απέναντι στον θεωρητικά γηπεδούχο αντίπαλο του.